Papaver somniferum – mak lekarski


Papaver somniferum - mak lekarski
Papaver somniferum – mak lekarski

Dekoracyjność: Kwiaty o ostrej czerwonej barwie.

Pochodzenie: Dokładne pochodzenie nie jest znane ze względu na długą historię uprawy jako rośliny użytkowej.

Wysokość: do 90-140 cm

Opis: Pędy ma wzniesione, rozgałęzione, puste w środku, z woskowym niebieskawym nalotem, gęsto ulistnione od dołu. Pędy wydzielają po zranieniu mleczny sok. Liście są jajowate, ząbkowane. Wytwarza silny korzeń palowy. Kwiaty ma duże, osadzone pojedynczo na długich pędach kwiatostanowych, pojedyncze, półpełne lub pełne, bardzo nietrwałe. Kwiaty mogą być białe, różowe, czerwone, fioletowe, nie ma natomiast barwy żółtej i niebieskiej. Kwitnie w VI-VII. Po kwitnieniu pojawiają się ozdobne torebki (makówki)

Nasiona: Niebieskawe, białe, beżowe, brązowe (w zależności od barwy kwiatów) okrągłe, niewielkie („mak”) (3000-4000 sztuk/1 g).

Wymagania: Stanowisko słoneczne, gleba żyzna, piaszczysto-gliniasta, przepuszczalna, wapienna, ciepła. Nie znosi długich opadów (mączniak rzekomy). Mak nie znosi przesadzania (ze względu na nierozgałęziony korzeń palowy). Jest odporny na niskie temperatury.

Zastosowanie: Przede wszystkim na rabaty, ścięty w fazie pąka nadaje się do wazonu. Ścięty koniec należy opalić nad płomieniem, aby zapobiec wyciekowi soku mlecznego i przedłużyć trwałość. Sok mleczny z niedojrzałych makówek ma właściwości narkotyczne (obecność opioidów), dlatego zakazana jest uprawa tego gatunku na szerszą skalę. Zasuszone makówki wykorzystywane są w suchych bukietach i kompozycjach.

Uprawa: Wysiew do gruntu w III-IV (lub jesienią). Po wzejściu siewki przerywamy.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

44 + = 45