Park Mużakowski

Park Mużakowski


Park Mużakowski – galeria zdjęć 

Oficjalna strona parku 

Kiedy warto odwiedzić Park Mużakowski?

Park Mużakowski jest piękny o każdej porze roku, co widać na zdjęciach na oficjalnej stronie parku. Ja byłam w środku lata i uważam, że wtedy jest tam po prostu bajecznie. Rozległe łąki są soczyście zielone i zapraszają do poleżenia, stare drzewa dają głęboki cień i chronią przed upałem, a liczne wielokolorowe kwietniki przyciągają wzrok i aparat. Mimo wakacji w środku parku tłumu nie było, może dlatego, że park ma… ponad 700 hektarów! Chodziłam po tym parku 2 długie letnie dni i jeszcze nie wszędzie byłam.

Park Mużakowski
Park Mużakowski – Nowy i Stary Zamek

Park Mużakowski to jedyny nasz park, przez który biegnie granica państwa. Polska część parku leży w województwie lubuskim, nad Nysą Łużycką. Wejście od strony polskiej znajduje się w Łęknicy, a od strony niemieckiej w Bad Muskau. Park Mużakowski jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Niedaleko Parku Mużakowskiego, na terenie Niemiec znajdują się dwa parki warte odwiedzenia- Rhododendronpark Kromlau oraz Rosengarten Forst.

O Rhododendronpark Kromlau piszę tu ,

a o Rosengarten Forst tu  .

Założenie parku

Park Mużakowski zaczęto zakładać w 1817 r. z inicjatywy ówczesnego właściciela okolicznych dóbr – Hermanna Ludwiga Heinricha von Pücklera. Zaplanowano założenie rozległego ogrodu krajobrazowego z licznymi wzgórzami i dolinami, przekopano sztuczną odnogę Nysy Łużyckiej, wykonano bogate nasadzenia drzew. Niestety pieniędzy starczyło na zaplanowane zagospodarowanie jedynie ok. 40% powierzchni.

Park Mużakowski
Park Mużakowski to przede wszystkim niezwykłe zielone przestrzenie

Następny właściciel parku książę Fryderyk Niderlandzki z dużym rozmachem kontynuował niedokończone dzieło Pücklera – dokonywał dalszych nasadzeń, doglądał prac budowlanych przy Starym i Nowym Zamku oraz przy Domu Kawalerskim. W tym czasie utworzono na terenie parku bogatą kolekcję dendrologiczną (arboretum).

Park Mużakowski został mocno zniszczony podczas działań wojennych II wojny światowej. Po wojnie park rozdzieliła granica biegnąca wzdłuż Nysy Łużyckiej. 1/3 powierzchni parku (z głównymi budynkami i nasadzeniami) znalazła się po stronie niemieckiej, a 3/4 parku (niezagospodarowanego i niemal dzikiego) stało się własnością Lasów Państwowych w Polsce.

Od lat 80 XX wieku rozpoczęła się stopniowa rewaloryzacja parku i odnawianie historycznej zabudowy. Od 1992 r. Park Mużakowski jest zarządzany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, a od 2004 r. wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Krótko o zabudowaniach…

…ale naprawdę bardzo krótko, ponieważ od razu odwracam wzrok do zieleni i ptaków.

Wszystkie odnowione budynki znajdują się w niemieckiej części parku.

Perełką Parku Mużakowskiego jest przepięknie położony Nowy Zamek. Został on przywrócony do dawnej świetności w latach 90-tych XX w. Obecnie we wnętrzach znajduje się wystawa dotycząca historii tego miejsca, informacja turystyczna, kawiarnia itp.

Park Mużakowski
Nowy Zamek – najbardziej rozpoznawalny element Parku Mużakowskiego

Kolejnymi, bardzo znanymi i chętnie odwiedzanymi obiektami są Oranżeria oraz Folwark Zamkowy. Oczywiście szczególnie zachwycił mnie Folwark ze wspaniałym ogrodem i ananasarnią. Te ostatnie pozostawiły niezapomniane wrażenia. Ogród to mieszanka ogrodu wiejskiego, ziołowego, warzywnika, sadu… Mogłabym tam zostać na zawsze! A wystawa ananasa w ananasarni? Kunszt polotu! Zobaczcie sami na zdjęciach. Ananas jest wszędzie.

Co w trawie piszczy… czyli zielona część parku

Zacznę właśnie od ogrodu folwarcznego. Nie jest duży, ale za to treściwy. Są tu bajecznie kolorowe rabaty, na których w lipcu królowała jeżówka i perowskia, są grządki z warzywami i szpalerowe drzewka owocowe, no i wspaniale kwitnące hortensje.

Park Mużakowski kryje w sobie wiele roślinnych ciekawostek. Warto wymienić chociażby następujące cudeńka:

  • mużakowska odmiana dębu bezszypułkowego (Quercus petraea ‘Musacaviense’) wyhodowana w Szkółkach Mużakowskich ,
  • kasztanowiec drobnokwiatowy (Aesculus parviflora) zajmujący powierzchnię ponad 300 m2 i wyglądający w środku jak las,
  • potężne wiekowe platany (Platanus x hispanica),
  • potężny buk w odmianie purpurowej (Fagus sylvatica `Atropurpurea`),
  • Most Fuksji – niebieski nieduży most na sztucznej odnodze Nysy Łużyckiej (Nysa Hermanna), ozdobiony wiszącymi fuksjami
  • liczne nasadzenia barwnych roślin sezonowych,
  • pomnikowe dęby na polanie Parku na Tarasach (polska strona parku).

Zwiedzanie ogrodu na piechotę jest bezpłatne. Za opłatą możemy przejechać się bryczką (tylko po stronie niemieckiej) lub wypożyczyć rower. Ogród folwarczny i ananasarnia to wydatek 2 euro (2017 r.).

Park Mużakowski
Park Mużakowski po niemieckiej stronie możemy zwiedzać z perspektywy bryczki.
4

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne