Park Mużakowski


Park Mużakowski – galeria zdjęć  

Oficjalna strona parku 

Kiedy warto odwiedzić Park Mużakowski?


Park Mużakowski
Park Mużakowski – Nowy i Stary Zamek

Park Mużakowski jest piękny o każdej porze roku, co widać na zdjęciach na oficjalnej stronie parku. Ja byłam w środku lata i uważam, że wtedy jest tam po prostu bajecznie. Rozległe łąki są soczyście zielone i zapraszają do poleżenia, stare drzewa dają głęboki cień i chronią przed upałem, a liczne wielokolorowe kwietniki przyciągają wzrok i aparat. Mimo wakacji w środku parku tłumu nie było, może dlatego, że park ma … ponad 700 hektarów! Chodziłam po tym parku 2 długie letnie dni i jeszcze nie wszędzie byłam.

Park Mużakowski to jedyny nasz park, przez który biegnie granica państwa. Polska część parku leży w województwie lubuskim, nad Nysą Łużycką. Wejście od strony polskiej znajduje się w Łęknicy, a od strony niemieckiej w Bad Muskau. Park Mużakowski jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Niedaleko Parku Mużakowskiego, na terenie Niemiec znajdują się dwa parki warte odwiedzenia- Rhododendronpark Kromlau oraz Rosengarten Forst. 

O Rhododendronpark Kromlau piszę tu , a o Rosengarten Forst tu  .

Założenie parku


Park Mużakowski
Park Mużakowski to przede wszystkim niezwykłe zielone przestrzenie

Park Mużakowski zaczęto zakładać w 1817 r. z inicjatywy ówczesnego właściciela okolicznych dóbr – Hermanna Ludwiga Heinricha von Pücklera. Zaplanowano założenie rozległego ogrodu krajobrazowego z licznymi wzgórzami i dolinami, przekopano sztuczną odnogę Nysy Łużyckiej, wykonano bogate nasadzenia drzew. Niestety pieniędzy starczyło na zaplanowane zagospodarowanie jedynie ok. 40% powierzchni.

Następny właściciel parku książę Fryderyk Niderlandzki z dużym rozmachem kontynuował niedokończone dzieło Pücklera – dokonywał dalszych nasadzeń, doglądał prac budowlanych przy Starym i Nowym Zamku oraz przy Domu Kawalerskim. W tym czasie utworzono na terenie parku bogatą kolekcję dendrologiczną (arboretum).

Park Mużakowski został mocno zniszczony podczas działań wojennych II wojny światowej. Po wojnie park rozdzieliła granica biegnąca wzdłuż Nysy Łużyckiej. 1/3 powierzchni parku (z głównymi budynkami i nasadzeniami) znalazła się po stronie niemieckiej, a 3/4 parku (niezagospodarowanego i niemal dzikiego) stało się własnością Lasów Państwowych w Polsce. 

Od lat 80 XX wieku rozpoczęła się stopniowa rewaloryzacja parku i odnawianie historycznej zabudowy. Od 1992 r. Park Mużakowski jest zarządzany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, a od 2004 r. wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Krótko o zabudowaniach …


Park Mużakowski
Nowy Zamek – najbardziej rozpoznawalny element Parku Mużakowskiego

… ale naprawdę bardzo krótko, ponieważ od razu odwracam wzrok do zieleni i ptaków. 

Wszystkie odnowione budynki znajdują się w niemieckiej części parku. 

Perełką Parku Mużakowskiego jest przepięknie położony Nowy Zamek. Został on przywrócony do dawnej świetności w latach 90-tych XX w. Obecnie we wnętrzach znajduje się wystawa dotycząca historii tego miejsca, informacja turystyczna, kawiarnia itp. 

Kolejnymi, bardzo znanymi i chętnie odwiedzanymi obiektami są Oranżeria oraz Folwark Zamkowy. Oczywiście szczególnie zachwycił mnie Folwark ze wspaniałym ogrodem i ananasarnią. Te ostatnie pozostawiły niezapomniane wrażenia. Ogród to mieszanka ogrodu wiejskiego, ziołowego, warzywnika, sadu … Mogłabym tam zostać na zawsze! A wystawa ananasa w ananasarni? Kunszt polotu! Zobaczcie sami na zdjęciach. Ananas jest wszędzie.

Co w trawie piszczy … czyli zielona część parku


Zacznę właśnie od ogrodu folwarcznego. Nie jest duży, ale za to treściwy. Są tu bajecznie kolorowe rabaty, na których w lipcu królowała jeżówka i perowskia, są grządki z warzywami i szpalerowe drzewka owocowe, no i wspaniale kwitnące hortensje.

Park Mużakowski kryje w sobie wiele roślinnych ciekawostek. Warto wymienić chociażby następujące cudeńka:

  • mużakowska odmiana dębu bezszypułkowego (Quercus petraea ‘Musacaviense’) wyhodowana w Szkółkach Mużakowskich ,
  • kasztanowiec drobnokwiatowy (Aesculus parviflora) zajmujący powierzchnię ponad 300 m2 i wyglądający w środku jak las,
  • potężne wiekowe platany (Platanus x hispanica),
  • potężny buk w odmianie purpurowej (Fagus sylvatica `Atropurpurea`),
  • Most Fuksji – niebieski nieduży most na sztucznej odnodze Nysy Łużyckiej (Nysa Hermanna), ozdobiony wiszącymi fuksjami
  • liczne nasadzenia barwnych roślin sezonowych,
  • pomnikowe dęby na polanie Parku na Tarasach (polska strona parku).

Park Mużakowski
Park Mużakowski po niemieckiej stronie możemy zwiedzać z perspektywy bryczki.

Zwiedzanie ogrodu na piechotę jest bezpłatne. Za opłatą możemy przejechać się bryczką (tylko po stronie niemieckiej) lub wypożyczyć rower. Ogród folwarczny i ananasarnia to wydatek 2 euro (2017 r.). 

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.