Pelargonium zonale – pelargonia rabatowa


Pelargonium zonale – pelargonia rabatowa
Pelargonium zonale – pelargonia rabatowa

Pochodzenie: Mieszaniec kilku gatunków wyjściowych pochodzących z Afryki, gdzie są krzewinkami

Opis: Nie wytwarza podziemnych organów spichrzowych, zimuje w postaci ulistnionych pędów, cała roślina delikatnie owłosiona. Wysokość do 80 cm. Pokrój krzaczasty, pędy wzniesione, mięsiste, u starszych osobników drewniejące u podstawy. Liście długoogonkowe, okrągłe, lekko klapowane, ząbkowane, często z brązowo czerwonym pierścieniem. Roztarte liście intensywnie pachną. Kwiaty zebrane  w baldachy, osadzone na długich pędach kwiatostanowych. Kwiaty pojedyncze, półpełne lub pełne, barwy białej, różowej, fioletowej, czerwonej, często dwubarwne. Kwitnienie – VI – X, jest wyrównane i długotrwałe.

Wymagania: Stanowisko słoneczne, przewiewne. W miejscach chłodnych i wilgotnych pelargonie często chorują na choroby grzybowe. Gleba przeciętna, nie nawożona nadmiernie, gdyż przenawożone pelargonie słabiej kwitną. Dobrze reagują na systematyczne nawożenie nawozami wieloskładnikowymi, natomiast uważać należy z nawożeniem azotowym. Dobrze znoszą dłuższe okresy suszy. Na rabatach najlepiej jest sadzić pelargonie o kwiatach pojedynczych, które są mniej wrażliwe na deszcz i nie zagniwają podczas długotrwałych deszczy.

Zastosowanie: Jedna z najlepszych roślin do obsadzania pojemników (skrzynki balkonowe), doskonała do kompozycji na kwietnikach, rabatach.

Uprawa: Przed nastaniem przymrozków ulistnione rośliny wstawiamy do jasnych pomieszczeń o temperaturze ok. 8-10oC. W czasie zimy umiarkowanie podlewamy. Pod koniec zimy rośliny przycinamy w celu pobudzenia wzrostu nowych pędów, wstawiamy do cieplejszego pomieszczenia, zaczynamy intensywniej podlewać i nawozić. Tak przechowywane pelargonie mogą być materiałem matecznym na następny rok.

Rozmnażanie:

– wegetatywne – sadzonki wierzchołkowe późnym latem w VII-IX lub wiosną w II-III. Sadzonki ukorzeniają się wciągu 2 tygodni.

– generatywne – wysiew nasion w XII-I, najlepiej po wcześniejszej skaryfikacji. Nasiona kiełkują w temperaturze 22oC ok. 2 tygodni. Rozmnożone rośliny wysadzamy do gruntu w drugiej połowie V.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 2 = 3