Pentas lanceolata – piątak lancetowaty


Pentas lanceolata – piątak lancetowaty
Pentas lanceolata – piątak lancetowaty

Dekoracyjność: Roślina sezonowa o wyjątkowo barwnych kwiatach. W naszych warunkach klimatycznych traktowana jest jako roślina jednoroczna, gdyż nie jest odporna na mróz.

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w Afryce. Jest niewielkim krzewem, w warunkach naturalnych dorasta do 1 m, u nas w uprawie do ok. 60 cm. Liście ma owalne, sztywne, lekko owłosione, z wyraźną nerwacją. Największą ozdobą rośliny są kwiaty zebrane w gęste, półkoliste kwiatostany. Kwiaty składają się z wydłużonej rurki i pięciu płatków (stąd nazwa), mają żywe, ostre kolory – czerwony, różowy, fioletowy lub biały. Kwitnie od VII do pierwszych przymrozków. Kwiaty są chętnie odwiedzane przez motyle.

Pentas lanceolata - piątak lancetowaty
Pentas lanceolata – piątak lancetowaty

Wymagania i uprawa: Gatunek wybitnie światłolubny, tylko na pełnym słońcu obficie kwitnie i zachowuje zwarty pokrój. Wymaga gleby przepuszczalnej, odkwaszonej. W czasie upałów wymaga systematycznego podlewania, w przeciwnym razie bardzo szybko więdnie i wysycha. Cały sezon należy systematycznie nawozić nawozem wieloskładnikowym. Przekwitnięte kwiatostany należy sukcesywnie usuwać, w przeciwnym razie roślina szybko kończy kwitnienie i zaczyna nadmiernie rozrastać się tracąc swój zwarty pokrój. Na zimę likwidujemy uprawę lub przechowujemy w chłodnym jasnym pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem, podobnie jak pelargonie. Przed likwidacją roślin możemy pobrać sadzonki na przyszły rok.

Rozmnażanie: Przez sadzonki wierzchołkowe sporządzane w VIII-IX lub wiosną z przechowanych roślin.

Zastosowanie: Bardzo oryginalna, mało rozpowszechniona roślina kwietnikowa, rabatowa i pojemnikowa. Ładnie wygląda zarówno w nasadzeniach jednogatunkowych, jak i jako dodatek do innych roślin sezonowych.


Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *