Petunia x hybrida – petunia ogrodowa


Petunia x hybrida – petunia ogrodowa
Petunia x hybrida – petunia ogrodowa

Pochodzenie: Mieszaniec gatunków dziko rosnących w Ameryce Południowej.

Wysokość: 20 – 80 cm (odmiany o zwisających pędach).

Pędy i liście: Pędy rozgałęzione, szorstko i lepko owłosione, gęsto ulistnione. Pędy są albo wzniesione, albo płożące lub zwisające, w zależności od odmiany. Liście jajowate, całobrzegie, również owłosione i nieprzyjemnie lepkie.

Kwiaty: Kielichowate. o płatkach zrośniętych u nasady w rurkę, osadzone w kątach liści na krótkich szypułkach. Kwiaty o barwach w różnorodnych odcieniach różu i fioletu, także białe, łososiowe, pomarańczowe, często także dwubarwne i pachnące. Wielkość kwiatów i kształt płatków są cechą odmianową.

 Obecnie podstawowe grupy petunii dzieli się na:

Grandiflora – odmiany wielkokwiatowe, kwiaty duże, ale jest ich stosunkowo niewiele

Multiflora – odmiany wielokwiatowe, kwiaty drobniejsze, ale jest ich bardzo dużo na roślinie

Pendula – odmiany zwisające, do których należą znane serie odmianowe np. Surfinia, Cascadia, Ursynia

Nasiona:  Drobne, kuliste, jasnobrązowe (5 tys. – 10 tys. sztuk/1 g).

Wymagania: Stanowisko słoneczne, ciepłe, ale przewiewne. Gleba żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta, dobrze uprawiona, o odczynie lekko kwaśnym. W czasie upałów wymaga podlewania nawet dwa razy dziennie, jest też bardzo wrażliwa na niedobór składników pokarmowych, dlatego należy dokarmiać rośliny regularnie nawozami wieloskładnikowymi. Nie znosi deszczowych lat, gdyż owłosione liście łatwo gromadzą wodę i umożliwiają rozwój chorób grzybowych.

Zastosowanie: Jedna z najbardziej znanych i powszechnie stosowanych roślin sezonowych. Stosowana do obsadzania rabat, kwietników, pojemników (jedna z podstawowych roślin balkonowych).

Uprawa: Wysiew nasion w I-II, w ciepłej szklarni. Nasion nie przykrywamy podłożem, a tylko lekko wgniatamy w podłoże. Kiełkują w temp. 20 – 25oC.  Siewki pikujemy dwukrotnie. Na miejsce stałe wysadzamy w drugiej połowie V w rozstawie 20 cm x 15 cm lub 40 cm x 40 cm ( w zależności od odmiany).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

81 + = 88