Phalaenopsis – falenopsis mieszańcowy


Phalaenopsis - falenopsis mieszańcowy
Phalaenopsis – falenopsis mieszańcowy
Phalaenopsis - falenopsis mieszańcowy
Phalaenopsis – falenopsis mieszańcowy

Pochodzenie: Jest epifitem, rośnie wysoko w cieniu koron drzew, przyczepiony do zagłębienia kory. Rośnie dziko w klimacie tropikalnym, w Azji i Australii.

Wysokość: Kwitnące rośliny dorastają do 70 cm, choć odmiany miniaturowe nie przekraczają 20 cm.

Pędy i liście: Łodyga skrócona, niewidoczna między liśćmi. Liście wyrastają wprost z zakrytej łodygi, są skórzaste, grube, szerokie, na wierzchołku zaokrąglone, rozchodzą się horyzontalnie na boki. U podstawy liści wyrastają nagie, sztywne pędy kwiatostanowe oraz liczne jasne korzenie powietrzne.

Phalaenopsis - falenopsis mieszańcowy
Phalaenopsis – falenopsis mieszańcowy

Kwiaty: Fioletowe, różowe, białe, kremowe, białe, pomarańczowe, z licznymi żyłkami, plamkami i barwną warżką, zebrane po 6-15 w gronach. Dokładne tłumaczenie nazwy łacińskiej to “wygląda jak ćma”. Kwiaty pojawiają się na nagim pędzie kwiatostanowym. Kwitnienie trwa ok. 3 miesięcy, wiosną i jesienią. Po kwitnieniu można te pędy wyciąć całkowicie u podstawy (wtedy na kolejne kwitnienie poczekamy kilka miesięcy) lub zostawiamy 2-3 oczka, z których w krótkim czasie wyrosną następne kwiaty. Kwiaty bardzo długo utrzymują się na pędzie (nawet kilka miesięcy).

Phalaenopsis - falenopsis mieszańcowy
Phalaenopsis – falenopsis mieszańcowy

Wymagania i uprawa: Jeden z najlepszych gatunków storczyków do uprawy w mieszkaniach. Jak wszystkie epifity, nie wymaga dużej ilości podłoża, ale musi to być podłoże próchniczne, przewiewne, z dodatkiem kory i resztek organicznych (podobne podłoże wykorzystuje w naturze w szczelinach drzew), kwaśne. Dziś w sklepach ogrodniczych można kupić gotowe podłoże dla storczyków, bogate w korę, torf, mech, węgiel drzewny i włókna kokosowe. Nie znosi też intensywnego nawożenia mineralnego. Powietrze musi być przesycone parą wodną, która jest pochłaniana przez liczne grube korzenie powietrzne.

Phalaenopsis nie znosi bezpośredniego działania promieni słonecznych. Spokojnie może stać nawet w głębi pokoju. Temperatura powietrza i podłoża musi być cały rok wysoka (24-28oC), roślina nie znosi otwierania okien zimą, przeciągów i nieszczelnych okien. Przy zbyt niskiej temperaturze powietrza falenopsis nie kwitnie. Jedynie tuż przed oczekiwanym kwitnieniem warto na kilka dni obniżyć temperaturę powietrza do ok. 16oC. Zimą, w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem, wilgotność powietrza jest zbyt niska (niejednokrotnie ok. 30%), dlatego powietrze wokół roślin należy często zraszać (do min. 70%), ale nie opryskiwać bezpośrednio kwitnącej rośliny. Falenopsisy podlewamy średnio raz w tygodniu, pamiętając aby korzenie nie stały w wodzie. Lepiej nawet lekko przesuszyć podłoże niż zalać wodą. Rośliny te nie znoszą nadmiernego nawożenia, są bardzo wrażliwe na nadmierne zasolenie podłoża. Jeżeli korzystamy z typowych mieszanek nawozowych, należy zmniejszyć o połowę stężenie, a najlepiej korzystać ze specjalnych nawozów dla storczyków. Falenopsis dobrze reaguje na nawożenie dolistne, również nawozami o mniejszym stężeniu.

Rozmnażanie: Odmiany rozmnażane są w specjalistycznych laboratoriach in vitro metodą kultur tkankowych z wykorzystaniem śpiących pąków bocznych znajdujących się na pędach kwiatostanowych, przez podział rozrośniętych roślin oraz przez rozmnóżki pojawiające się na pędach kwiatostanowych. Rozmnażanie z nasion jest trudne – patrz opis grupy.

Zastosowanie: Falenopsis doskonale nadaje się do dekoracji pomieszczeń (jako roślina doniczkowa). Stał się ostatnio bardzo modny dzięki intensywnemu rozmnażaniu in vitro. Jest też jednym z najtrwalszych kwiatów ciętych – potrafi stać w wazonie nawet kilka tygodni. Doskonale nadaje się na wiązanki okolicznościowe, głównie ślubne.


Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *