Pieris japonica – pieris japoński


Pieris japonica - pieris japoński
Pieris japonica – pieris japoński

Pieris japonica – pieris japoński rośnie dziko w Chinach, Japonii i Tajwanie, w górskich chłodnych i wilgotnych zaroślach.

Dekoracyjność: Zimozielone, skórzaste liście, barwne młode przyrosty oraz jesienne czerwone przebarwienie, wiosenne kiście kwiatów.

Pieris japonica - pieris japoński
Pieris japonica – pieris japoński, młode przyrosty

Opis: Zimozielony krzew z rodziny wrzosowatych. Dorasta do 3 metrów wysokości i potrafi być równie szeroki. Rośnie stosunkowo wolno. Liście ma wydłużone, skórzaste, błyszczące, gęste i bardzo dekoracyjne. Największa masa liści skupiona jest w wierzchołkowej części pę

dów i wygląda jak gęste pióropusze. Młode liście są początkowo czerwone, co nadaje roślinie dodatkowej dekoracyjności. Odmiany ogrodowe mogą mieć liście biało obrzeżone. Kwiaty dzwonkowate, zebrane w zwisające grona, białe lub u odmian ogrodowych – kremowe, różowe, czerwone. Kwitnienie w III-V, trwa ok. 2 tygodni. Kwiaty są miododajne. Cała roślina jest trująca.

Pieris japonica - pieris japoński
Pieris japonica – pieris japoński, kwiaty

Wymagania: Jak prawie wszystkie rośliny wrzosowate wymaga przede wszystkim kwaśnego (pH 4-5) i przepuszczalnego podłoża. Dobrze się czuje w miejscu dobrze oświetlonym, znosi też ocienienie oraz pełne słońce (choć w mroźne bezśnieżne zimy jest ono bardzo niebezpieczne). Najlepiej rośnie w miejscu zacisznym, osłoniętym od wiatrów. Lubi wilgotne powietrze i stale lekko wilgotną glebę, można go sadzić w okolicy oczka wodnego lub strumyka. Jak na gatunek zimozielony to dość dobrze znosi nasze zimy (lepiej niż różaneczniki), choć w mroźne bezśnieżne słoneczne zimy może

wysychać. Nie polecany do sadzenia w najzimniejszych rejonach Polski (Polska płn-wsch).

Pieris japonica - pieris japoński
Pieris japonica – pieris japoński, odmiana o różowych kwiatach

Uprawa: Do sadzenia stosujemy kwaśny torf zmieszany z korą sosnową. Wokół roślin warto jest zastosować ściółkę z kory lub torfu, co zabezpiecza przed utratą wody i wyrastaniem chwastów wiosną i latem, chroni płytki system korzeniowy zimą oraz dodatkowo zakwasza podłoże. Przed zimą warto rośliny okryć włókniną, zabezpieczamy w ten sposób przed palącymi promieniami słonecznymi i wysuszającymi zimowymi wiatrami. Warto też przed zimą oraz w czasie zimowych roztopów intensywnie podlewać rośliny, aby nie dopuścić do tzw. suszy fizjologicznej. Wiosną i latem wymaga regularnego podlewania, szczególnie w okresach suszy. Dobrze reaguje na zasilanie nawozami dla roślin wrzosowatych. Ze względu na wolny wzrost, nie wymaga cięcia, wycinamy jedynie pędy przemarznięte i chore.

Pieris japonica - pieris japoński
Pieris japonica – pieris japoński, odmiana `Variegata`

Rozmnażanie: Najlepiej rozmnażać prze sadzonki wierzchołkowe, rzadziej przez sadzonki ze środkowych części pędów. Wykonujemy od VII do XI. Sadzonki ukorzeniają się łatwo w ciągu 2-3 miesięcy (w porze jesienno-zimowej niezbędne jest lekko ogrzewane pomieszczenie).

Zastosowanie: Doskonale prezentuje się w ogrodach wrzosowiskowych, szczególnie wczesną wiosną, w okresie kwitnienia i wyrastania młodych barwnych liści. Warto go sadzić obok różaneczników i azalii, wrzosów i wrzośców. Jest też doskonałym elementem ogrodów japońskich. Świetnie czuje się w pobliżu zbiorników wodnych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.