Pinus – sosna


Pinus - sosna
Sosny mogą być drzewami lub krzewami
Pinus - sosna
Igły sosny zebrane są w pęczki

Pinus – sosna to drzewa lub krzewy wytwarzające żywicę. Niektóre gatunki dorastają nawet do 70 metrów. Rosną dziko przede wszystkim na półkuli północnej w strefie klimatu umiarkowanego. Mają ogromne zdolności przystosowawcze, wiele gatunków to gatunki pionierskie i długowieczne (niektóre gatunki to dziś najstarsze drzewa na Ziemi).

Opis


Pinus - sosna
Szyszka sosny z charakterystycznymi tarczkami

Pędy są zróżnicowane na długo- i krótkopędy. Igły skupione w pęczki na krótkopędach po 2, 3 lub 5 (bardzo rzadko 1 lub 7). Najpospolitsza polska sosna – sosna pospolita ma 2 igły w pęczku, rodzima sosna górska – kosodrzewina też 2, a górska sosna limba – 5 igieł w pęczku. Igły są stosunkowo długie (w porównaniu z innymi rodzajami drzew iglastych). Sosny są jednopienne, a kwiaty są rozdzielnopłciowe – żeńskie w szyszkowatych kwiatostanach, a męskie żółte wydłużone, silnie pylące, najczęściej wiosną. Szyszki zwisające lub odstające, bardziej zdrewniałe niż u innych iglastych, łuski mają charakterystyczną romboidalną tarczkę z niewielkim zgrubieniem. Wielkość szyszek i ich kształt zależą od gatunku sosny. Szyszki dojrzewają w ciągu 1,5-3 lat. Opadają w całości, tylko u niektórych gatunków rozpadają się. Nasiona często z błoniastym skrzydełkiem, rzadziej bez skrzydełka (np. u sosny limby lub tzw. orzeszki piniowe).

Wymagania


Pinus - sosna
Kwiatostany męskie sosny

Sosny w większości gatunków dobrze znoszą suche piaszczyste gleby, zanieczyszczone i suche powietrze oraz niskie temperatury. Zdecydowanie lepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych, tylko niektóre gatunki tolerują lekkie boczne ocienienie. Wiele sosen doskonale spełnia rolę gatunków pionierskich, dobrze też sprawdzają się w niesprzyjających innym iglakom warunkach miejskich.

Zastosowanie


Pinus - sosna
Sosna doskonale nadaje się do tworzenia bonzai

Sosny doskonale nadają się do nasadzeń naturalistycznych i krajobrazowych w dużych parkach. Pięknie prezentują się jako solitery. Wiele odmian o karłowym, powolnym wzroście świetnie sprawdza się w ogrodach przydomowych, do sadzenia na skalniakach lub obsadzania pojemników. Sosny dobrze znoszą cięcie, co wykorzystujemy w ogrodach japońskich i w sztuce bonsai. W ekosystemach sosny są świetnymi gatunkami zapobiegającymi erozji gleb, kosówka w wysokich górach zapobiega niszczącym skutkom lawin (zatrzymuje część kamieni).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.