Pinus sylvestris – sosna pospolita


Pinus sylvestris - sosna pospolita
Pinus sylvestris – sosna pospolita

Występowanie: Rośnie dziko w Azji i Europie. Pospolity gatunek w Polsce, podstawowe drzewo lasotwórcze.

Opis: Drzewo żywiczne. Dorasta do 30 m wysokości. W zależności od środowiska, w którym rośnie tworzy prosty, strzelisty pień (w zwartym drzewostanie, tzw sosna masztowa) lub ma nisko osadzoną koronę i często powyginany pień (na otwartym terenie). Kora łuszczy się delikatnie, jest brązowo pomarańczowa, u starych osobników jest spękana, ciemna. Należy do sosen 2-igielnych, igły dość długie, sztywne, kłujące. Szyszki pękate, dojrzewają w drugim roku od kwitnienia.

Wymagania: Gatunek bardzo tolerancyjny w stosunku do gleby. Dobrze rośnie na glebach przepuszczalnych, nawet piaszczystych. Jest gatunkiem pionierskim. Najlepiej rośnie w miejscach dobrze oświetlonych. Jest w pełni mrozoodporna. Niezbyt dobrze znosi warunki miejskie.

Zastosowanie: Do sadzenia w dużych parkach leśnych i krajobrazowych, odmiany niskie do ogrodów przydomowych i pojemników. Szczególnie pięknie wyglądają stare samotnie posadzone sosny. Cenna roślina lecznicza (syropy i nalewki wykrztuśne).

Odmiany:

‚Fastigiata` – korona wąska, stożkowata, można ją sadzić w ogrodach przydomowych, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca;

`Globosa Viridis` – wolno rosnąca odmiana o gęstej stożkowatej koronie, stosowana w małych ogrodach przydomowych;

`Watereri`- niska, szeroka korona, dorasta do 4 m, może być sadzona w ogrodach przydomowych i większych ogrodach skalnych


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.