Primula – pierwiosnek


Rodzaj ten obejmuje ok.550 gatunków, które rosną dziko przede wszystkim w Europie i Azji. W Polsce także rośnie dziko kilka gatunków pierwiosnków Są to głównie gatunki zwiastujące swoim kwitnieniem wczesną wiosnę (stąd nazwa), chociaż niektóre gatunki kwitną późną wiosną, a nawet latem. Wszystkie pierwiosnki zawierają trujące substancje mogące powodować poważne odczyny skórne. Pierwiosnki są wprawdzie roślinami wieloletnimi, ale zdarza się, że po kwitnieniu liście zasychają i cała roślina ginie. Warto wtedy zebrać dojrzałe nasiona i od razu po zbiorze wysiać na rabatę. Pierwiosnki łatwo krzyżują się między sobą, dlatego czasem trudne jest określenie gatunku, do jakiego należą siewki. Można też rozmnażać pierwiosnki przez podział roślin wczesną wiosną.

Pierwiosnki wymagają stanowiska widnego wiosną, a osłoniętego od palącego słońca latem. Takie warunki zapewnia im na przykład stanowisko pod drzewami i krzewami liściastymi. Nie znoszą letnich upałów, gdy słońce przypala im liście i kwiaty. Wymagają gleby wilgotnej, dość ciężkiej, żyznej, z dużą zawartością próchnicy. Warto co roku na wiosnę wzbogacić glebę w kompost albo przerobiony obornik, dzięki czemu gleba dobrze utrzymuje wilgoć. Źle znoszą suszę i w upalne lata wymagają regularnego podlewania. W czasie bezśnieżnej zimy mogą przemarzać, gdyż większość nie gubi liści, dlatego należy je lekko okryć torfem, korą lub suchymi liśćmi. Liście pierwiosnków są bardzo chętnie zjadane przez ślimaki.

Pierwiosnki znajdują zastosowanie zarówno na wiosennych rabatach bylinowych i w ogródkach skalnych, ale także jako rośliny obwódkowe oraz do sadzenia nad oczkami wodnymi. Mogą również rosnąć w pojemnikach na tarasach i balkonach. Najlepiej wyglądają posadzone w dużych grupach. Można z nich tworzyć naturalistyczne skupiska w zaroślach i pod drzewami.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 30 = 32