Pulsatilla vulgaris – sasanka zwyczajna


Pulsatilla vulgaris - sasanka zwyczajna
Pulsatilla vulgaris – sasanka zwyczajna
Pulsatilla vulgaris - sasanka zwyczajna
Pulsatilla vulgaris – sasanka zwyczajna o kwiatach czerwonych

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w górach Europy, na skalistych stokach, suchych, wapiennych, słonecznych łąkach i halach, także gatunek krajowy. Wytwarza gruby, nierozgałęziony korzeń palowy. Wysokość 15-25 cm. Tworzy niską kępę. Liście pierzaste, biało owłosione, jedwabiste, wyrastające po kwitnieniu rośliny i dość szybko zanikające.

Gęste włoski chronią sasankę przed zimnem
Gęste włoski chronią sasankę przed zimnem

Pąki kwiatowe tworzą się już na jesieni, stąd roślina wytwarza gęste, puszyste włoski, chroniące delikatne zawiązki przed mrozem. Kwiaty fioletowe, czerwone lub białe w zależności od odmiany, z pomarańczowymi pręcikami, o kształcie dzwonków, osadzone pojedynczo na pędach kwiatostanowych. Pąki kwiatowe pokryte charakterystycznym delikatnym, białawym puchem. Również owocostany są obficie białawo owłosione. Kwitnienie w III-IV, jeszcze przed rozwojem liści. Jest to pierwszy wiosenny kwiat, najmniej wrażliwy na mrozy. W ciągu jednego sezonu wegetacyjnego starszy egzemplarz może wydać ponad 100 kwiatów. Może rosnąć wiele lat na tym samym miejscu. Cała roślina jest trująca. W stanie dzikim objęta jest całkowitą ochroną.

Sasanka ma także ozdobne owocostany
Sasanka ma także ozdobne owocostany

Wymagania: Stanowisko słoneczne lub lekko zacienione, ciepłe. Gleba sucha, lekka, piaszczysta, uboga w substancje pokarmowe, dobrze zdrenowana, wapienna.

Uprawa: Sadzić z bryłą wczesną wiosną. Podlewać w czasie suszy. Nie przycinać liści ani owocostanów na jesieni, gdyż w takim stanie roślina lepiej zimuje, a także stanowi ozdobę zimowego ogrodu.

Rozstawa: Sasankę sadzimy co 30-40 cm.

Rozmnażanie: Przez wysiew nasion. Sasanki bardzo łatwo krzyżują się ze sobą i zawiązują bardzo dużo nasion. Nasiona najlepiej wysiewać od razu po ich dojrzeniu w VI (młode siewki trzeba wtedy okryć na zimę) lub, po dokładnym wysuszeniu, na wiosnę, w V. Siewki wschodzą po ok. 30 dniach. Warto dokonać selekcji siewek. Siewki zakwitają na drugi rok po wysadzeniu. Podział sasanek jest rzadziej stosowany i dość ryzykowny, a sasanki bardzo tego zabiegu nie lubią. Stosuje się też sadzonkowanie 2-centymetrowych odcinków korzenia palowego (z jednym pąkiem) w VII-IX lub we IX/X. Tak wykonane sadzonki umieszczamy ciasno obok siebie w wilgotnym podłożu tak, aby pąki wystawały tuż nad powierzchnię. Sadzonek nie należy dodatkowo podlewać, gdyż bardzo łatwo gniją. Na zimę warto sadzonki przykryć torfem albo słomą (lub wysadzać do inspektu). Na wiosnę, gdy sadzonki wykształcą liście, przesadzamy je. Kwitnienie powinno nastąpić w następnym roku po wysadzeniu. Możliwy jest też podział starszych, 3-5-letnich egzemplarzy wczesną wiosną lub jesienią.

Zastosowanie: Do ogródków skalnych, ładnie wygląda w dużych kępach wśród kamieni, na murkach kwiatowych. Można też ją sadzić na rabatach bylinowych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.