Quercus petraea - dąb bezszypułkowyDekoracyjność: Drzewo o kształtnej koronie i liściach przebarwiających się jesienią na żółto i brązowo.

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w prawie całej Europie, w Polsce znacznie rzadszy od dębu szypułkowego, szczególnie nieliczny w Polsce północno-wschodniej. Jest drzewem dorastającym do ok. 30 metrów. W przeciwieństwie do dębu szypułkowego tworzy wysoko ugałęziony pień, wyraźnie widoczny prawie do wierzchołka. Liście ma w zarysie podobne do dębu szypułkowego – z licznymi okrągłymi klapami, skórzaste, jednak mają one znacznie dłuższy ogonek i są bardziej wydłużone, rozwijają się wiosną jeszcze później niż liście dębu szypułkowego. Żołędzie prawie siedzące, bez szypułki (stąd nazwa), wydłużone ale nie prążkowane. 

Wymagania i uprawa: Jest mniej wymagający od dębu szypułkowego, szczególnie w stosunku do gleby – dobrze rośnie nawet na słabych, jałowych glebach. Gatunek wybitnie światłolubny, tylko w młodości znosi niewielkie ocienienie.

Rozmnażanie: Wysiew żołędzi jesienią lub wiosną po stratyfikacji

Zastosowanie: Zdecydowanie rzadziej stosowany w nasadzeniach parkowych i ogrodowych niż dąb szypułkowy, ale zastosowanie podobne.


Inne artykuły o dębach:

Dąb (Quercus) 

Dąb szypułkowy (Quercus robur)

Dąb czerwony (Quercus rubra)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *