Quercus robur – dąb szypułkowy


Quercus robur - dąb szypułkowy, aleja dębowa, Szczecin
Quercus robur – dąb szypułkowy, aleja dębowa, Szczecin

Quercus robur – dąb szypułkowy to jedno z najpiękniejszych naszych drzew, często sadzony jako drzewo pomnikowe.

Pochodzenie: Jest składnikiem lasów w całej Europie (z wyjątkiem skrajnych terenów północnych i południowych). Rośnie dziko w Polsce (najpopularniejszy gatunek dębu, rosnący na całym obszarze kraju). Tworzy zwarte drzewostany (dąbrowy) lub stanowi domieszkę w lasach liściastych i mieszanych.

Quercus robur - dąb szypułkowy
Quercus robur – dąb szypułkowy

Opis: Długowieczne, okazałe drzewo, o niskim pniu i szerokiej koronie (w zwarciu mniej rozłożysta). Kora gruba, ciemna, mocno spękana. Liście klapowane, krótkoogonkowe lub nawet siedzące, na jesieni przebarwiają się na brązowo (część liści pozostaje przez zimę na drzewie). Liście rozwijają się późno wiosną i często cierpią z powodu majowych przymrozków.

Quercus robur - dąb szypułkowy, owoce na długiej szypułce
Quercus robur – dąb szypułkowy, owoce na długiej szypułce

Kwiaty rozdzielnopłciowe, wiatropylne. Kwiaty żeńskie małe, kuliste, w kątach liści, kwiaty męskie drobne, zwisające w kwiatostanach. Owoce – żołędzie, wydłużone, z prążkami, siedzące w głębokiej miseczce. Owoce osadzone na długiej szypułce (stąd nazwa).

Dąb Chrobry, najstarszy w Polsce (ok.750 lat)
Dąb Chrobry, najstarszy w Polsce (ok.750 lat)

Wymagania: Dobrze rośnie i wytwarza kształtne korony jedynie na bardzo dobrych, głębokich i świeżych, na glebach suchych i jałowych konary wykręcają się i korony są nieforemne. Drzewo światlolubne, w młodości cienioznośne. Młode liście wrażliwe na przymrozki wiosenne. Dąb wytwarza głęboki system korzeniowy i nie znosi przesadzania w starszym wieku.

Zastosowanie: Drzewo pomnikowe, alejowe, na strzyżone żywopłoty (szpalery).

Odmiany:

‚Fastigiata’ – odmiana stożkowata, wytwarza bardzo wąską, wrzecionową koronę, przypominającą topolę włoską. Cenna odmiana alejowa produkowana z nasion.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.