Rhus typhina - sumak octowiecPochodzenie: USA i Kanada

Dekoracyjność: Duże pierzaste liście przebarwiające się jesienią na jaskrawe ogniste kolory, amarantowe zbite owocostany.

Opis: Wysoki krzew lub drzewo (do 10 m) o krótkim pniu. Ma płaski, płytki system korzeniowy (starsze rośliny łatwo przewracają się) Gatunek krótkowieczny (20-30 lat). Wydaje bardzo uciążliwe odrosty korzeniowe. Korona płaska, widlasto rozgałęziona. Pędy grube,  mocno owłosione, z grubym rdzeniem i sokiem mlecznym. Pędy przypominają poroże jelenia. Liście pierzastozłożone, listki piłkowane, liczne – od 11 do 31. Kwiaty najczęściej poligamiczne drobne, zielonkawe, zebrane w zbite wiechy na wierzchołkach pędów. Kwitnienie w VI-VII. Owoce – drobne pestkowce, zebrane w piękne, amarantowe zbite wiechy, pojawiają się w VII i zdobią drzewo do wiosny.

Wymagania: Stanowisko ciepłe, słoneczne. Gleby przeciętne, nawet zupełnie suche i jałowe. Dobrze znosi duże zasolenie gleby. Odporny na mróz i zanieczyszczenie powietrza.Rhus typhina - sumak octowiec

Zastosowanie: Doskonałe drzewko do zestawień kolorystycznych, szczególnie jesienią. Owoce jadalne, Indianie namaczali owoce w wodzie i otrzymywali kwaskowaty napój – indiańską lemoniadę.

Rozmnażanie: Wysiew nasion po stratyfikacji, na wiosnę. Rozmnażanie wegetatywne – przez odrosty korzeniowe, sadzonki korzeniowe.

Odmiany:

– Dissecta – odmiana strzępolistna, bardzo rozłożysty krzew, o mocno powcinanych liściach.


Inne drzewa i krzewy:

{module Artykuły-drzewa i krzewy}


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *