Ricinus communis – rącznik pospolity


Ricinus communis - rącznik pospolity
Ricinus communis – rącznik pospolity

Pochodzenie: Afryka, gdzie jest drzewem.

Opis: Dorasta do 3 – 4 m, roślina wygląda jak nieduże drzewo. Pędy ma grube, sztywne, słabo rozgałęzione, puste w środku. Liście długoogonkowe, ciemnozielone, błyszczące, bardzo duże, dłoniastozłożone. U odmian liście mogą mieć zabarwienie purpurowe, niebieskozielone lub zielonożółte. Kwiaty drobne, rozdzielnopłciowe, zebrane w wiechy, bez znaczenia ozdobnego. Po kwitnieniu z kwiatu powstaje ozdobna kolczasta torebka, przypominające nieco miniaturową torebkę kasztanowca.

Nasiona:  Duże, owalne, marmurkowato zdobione (3 – 4 sztuki/1 g). Z nasion uzyskuje się olej rycynowy, stosowany w medycynie, farbiarstwie i kosmetyce.

Wymagania: Stanowisko słoneczne, ciepłe i zaciszne. Gleba żyzna, próchniczna, systematycznie nawożona i podlewana.

Zastosowanie: Roślina ozdobna przede wszystkim z pięknego ulistnienia i imponującego wzrostu, dlatego powinna być sadzona pojedynczo w eksponowanych miejscach ogrodu, w gruncie lub dużych pojemnikach. Cenna roślina osłonowa. Uwaga! Cała roślina jest silnie trująca.

Uprawa: Wysiew nasion w III pojedynczo lub po kilka do doniczek. Kiełkowanie w temp. 20 – 22oC. Przed wysiewem warto rośliny namoczyć przez dobę w ciepłej wodzie (skaryfikacja). Sadzenie na miejsce stałe w drugiej połowie V w odległości nawet do 100 cm.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

38 − 30 =