Rosa canina - róża dzika, kwiatyRosa canina - róża dzika, owoceDekoracyjność: Delikatne, lekko różowe kwiaty, błyszczące czerwone owoce. 

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w Polsce i niemal całej Europie, na skrajach lasów, na nieużytkach. Dorasta do 3 metrów, ma łukowato wygięte pędy uzbrojone w haczykowate niewielkie kolce. Liście pierzasto złożone, składają się z 5-7 listków. Kwiaty wyrastające po jednym lub po kilka, są delikatnie różowe i delikatnie pachną, są miododajne. Kwiaty pojawiają się na pędach zeszłorocznych. Kwitnienie w VI. Owoce czerwone, wydłużone, dojrzewają we IX-X. Owoce są bardzo bogate w witaminę C, całe są wypełnione nasionami zaopatrzonymi w bardzo drażniące włoski (wbijają się w skórę jak wata szklana). 

Narośl spowodowana szypszyńcem różanymNasiona dzikiej róży posiadają drażniące włoskiWymagania i uprawa: Jest to jeden z mniej wymagających krzewów. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, choć nieźle sobie radzi też w półcieniu. Urośnie i zakwitnie na każdej przeciętnej glebie ogrodowej, nie znosi jedynie gleb kwaśnych i mocno podmokłych. Jest w pełni mrozoodporna. Jest też stosunkowo odporna na ataki chorób i szkodników, często spotyka się charakterystyczne narośla spowodowane żerowaniem błonkówki – szypszyńca różanego.

Rozmnażanie: Gatunek i wiele odmian wykorzystuje się jako podkładki generatywne pod róże szlachetne ze względu na silny system korzeniowy, dużą odporność na mrozy i niekorzystne warunki siedliskowe. 

Zastosowanie: Przede wszystkim stosowana jest w szkółkarstwie jako cenna podkładka generatywna. W terenach zieleni wykorzystywana rzadziej niż inne róże, głównie do bardziej dzikich miejsc parków i dużych ogrodów, często jako krzew żywopłotowy na żywopłoty niestrzyżone obronne (kolce). Najważniejsze jest znaczenie lecznicze i spożywcze owoców dzikiej róży – zawierają ilość witaminy C przewyższającą cytrynę i porzeczkę czarną. Bardzo modne stają się obecnie produkty z nasion dzikiej róży w kosmetyce i lecznictwie (olej z pestek poprawia wygląd skóry). Z owoców dzikiej róży sporządza się smaczne dżemy, konfitury, wina, herbatki.


Podobne artykuły:

{module Tagi}


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *