Rosa multiflora – róża wielokwiatowa


Rosa multiflora - róża wielokwiatowa
Rosa multiflora – róża wielokwiatowa

Rosa multiflora – róża wielokwiatowa ma bujny wygląd (dużo pędów i liści), przypomina róże pnące, ma ładne delikatne, liczne kwiaty oraz liczne czerwone owoce.

Pochodzenie: Rośnie dziko w Chinach, Korei i Japonii. W Polsce rośnie często zdziczała, ponieważ łatwo się rozsiewa.

Rosa multiflora - róża wielokwiatowa
Rosa multiflora – róża wielokwiatowa

Opis: Jest to bardzo szybko, ekspansywnie rosnący krzew. Dorasta do kilku metrów. Pędy ma wiotkie, długie. Pędy swobodnie przewisają gdy krzew rośnie swobodnie lub pną się gdy jest posadzony przy podporze. Liście drobne, typowo dla róż pierzasto złożone, utrzymują się na pędach do późnej jesieni, jesienią przebarwiają się na żółto lub pomarańczowo. Kwiaty nieduże, pojedyncze, białe lub lekko zaróżowione, zebrane w wiechowate kwiatostany. Kwitnienie obfite, w VI-VII. Kwiaty delikatnie miodowo pachną. Owoce są drobne, czerwone, pojawiają się późnym latem i jesienią i pozostają na krzewach nawet do wiosny.

Wymagania i uprawa: Jak wszystkie róże potrzebuje do dobrego wzrostu i kwitnienia stanowiska słonecznego. Poza tym jest niewybredna. W mroźne zimy przemarza, dlatego lepiej ją kopczykować u podstawy. Doskonale znosi zanieczyszczone powietrze miejskie. W małych ogrodach wymaga przycinania, najlepiej tuż po kwitnieniu, w II połowie lipca, ponieważ pod koniec lata róża ta tworzy pąki kwiatowe na następny rok.

Zastosowanie: Do okrywania płotów (wymaga przywiązywania do podpór), na nieformowane żywopłoty. Jest doskonałym gatunkiem do obsadzania skarp. Chętnie stosowana w zieleni miejskiej, w parkach, zieleńcach, zieleni osiedlowej. Jeden z podstawowych gatunków stosowanych w szkółkarstwie ozdobnym jako podkładka pod róże wielokwiatowe i pnące.

Rozmnażanie: W miarę łatwo uzyskamy rośliny przez odkłady poziome – długi pęd przyginamy, lekko przysypujemy ziemią i przymocowujemy metalowymi haczykami. Wykonane w ten sposób odkłady powinny się ukorzenić do następnej wiosny. Można sporządzać też sadzonki półzdrewniałe latem lub zdrewniałe późną jesienią. Wysiew nasion jest dłuższym sposobem (nasiona najpierw muszą przejść kilkumiesięczną stratyfikację), ponadto uzyskujemy rośliny różniące się od rośliny matecznej.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

7 + 3 =