Saintpaulia ionantha – sępolia fiołkowa, fiołek afrykański


Saintpaulia ionantha - sępolia fiołkowa, fiołek afrykański
Saintpaulia ionantha – sępolia fiołkowa, fiołek afrykański

Saintpaulia ionantha – sępolia fiołkowa, fiołek afrykański to gatunek ozdobny przede wszystkim z kwiatów, które pojawiają właściwie o każdej porze roku.

Pochodzenie: Rośnie dziko w Afryce Wschodniej, w poszyciu wilgotnych górskich lasów. W mieszkaniach pojawiła się na przełomie XIX i XX w. Nazwana została na cześć odkrywcy Saint Paul-Illaire.

Nazwa zwyczajowa – fiołek afrykański – jest z punktu widzenia systematyki nieprawidłowa – sępolia nie należy do rodzaju fiołek, ani do rodziny fiołkowatych.

Saintpaulia ionantha - sępolia fiołkowa, fiołek afrykański
Saintpaulia ionantha – sępolia fiołkowa, fiołek afrykański

Opis: Jest to niska roślina dorastająca do 20 cm. Korzeni się płytko. Wytwarza rozetę mięsistych, owłosionych długoogonkowych liści. Liście od spodu i ogonki często są purpurowe. Kwiaty są zebrane po kilka na bezlistnym wzniesionym pędzie. Kwiaty w zależności od odmiany mogą być fioletowe, niebieskie, różowe, czerwone, białe, pojedyncze, rzadziej pełne, o płatkach gładkich lub postrzępionych. Kwiaty pojawiają się przez cały rok.

Wymagania: Dobrze rośnie w żyznym, lekko kwaśnym podłożu, najlepiej w substracie torfowym. Nie znosi nadmiaru wody w podłożu, łatwo wtedy gniją mięsiste korzenie i liście, dlatego podlewamy dopiero po lekkim przeschnięciu podłoża. Nie lubi też wody stojącej w podstawce. Nie należy podlewać roślin od góry, po liściach i kwiatach, gdyż łatwo dostają plam i zagniwają. Najlepiej jest wlać wodę na podstawkę, poczekać aż potrzebna ilość podsiąknie, a resztę wody wylać z podstawki. Sępolia dobrze reaguje na dużą wilgotność powietrza, nie znosi jednak opryskiwania po liściach i kwiatach. Możemy zwiększać wilgotność wokół rośliny poprzez stosowanie nawilżaczy.

Przez cały rok wymaga temperatury ok.18oC, temperatura poniżej 15oC hamuje kwitnienie. Sępolia musi być dobrze oświetlona, ale nie znosi bezpośredniego działania promieni słonecznych. Najlepiej czuje się w niewielkiej odległości od okna lub na parapecie okna północnego lub wschodniego.

Gatunek ten nie lubi zbyt dużych pojemników, najlepiej rośnie i kwitnie w płytkich misach, niewiele większych od systemu korzeniowego.

Okazy zbyt obficie ulistnione słabo kwitną, dlatego warto przed oczekiwanym kwitnieniem usunąć ok. 1/5 liści. 

Rozmnażanie: Najłatwiej w warunkach domowych możemy rozmnożyć sępolię przez sadzonki liściowe pobierane wiosną. W tym celu wyłamujemy najładniejsze, zdrowe, dobrze wybarwione liście wraz z ogonkami. Następnie przycinamy ogonki na długość ok. 1,5 cm i wkładamy tak sporządzone sadzonki ukośnie do podłoża, najlepiej torfowo-piaskowego. Sadzonki ukorzeniają się w ciągu 4-8 tygodni w zależności od temperatury podłoża (najszybciej przy temperaturze ok. 22oC). Młode rośliny pojawiają się w miejscu cięcia ogonka. Przed przesadzaniem do doniczek roślinki te odcinamy od liścia matecznego i sadzimy oddzielnie, a liść można ponownie wykorzystać jako sadzonkę.

Sępolię można też rozmnażać z nasion, które kiełkują na świetle (nie przykryte podłożem) w ciągu kilku dni. Niestety rozmnażanie z nasion prowadzi do powstawania osobników różniących się między sobą.

Zastosowanie: Jeden z najcenniejszych gatunków doniczkowych o ozdobnych kwiatach.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

48 − = 39