Salvia viridis (Salvia horminum) – szałwia powabna


Salvia viridis (Salvia horminum) - szałwia powabna
Salvia viridis (Salvia horminum) – szałwia powabna

Dekoracyjność: Gatunek szałwii ozdobny nie z kwiatów lecz z barwnych liści przykwiatkowych.

Pochodzenie: Rośnie dziko na trawiastych  terenach Europy Południowej i Azji.

Wysokość: Dorasta do 70 cm.

Opis: Wytwarza sztywne wzniesione kanciaste pędy. Liście drobne, owłosione, szare. Kwiaty nie mają znaczenia zdobniczego, tworzą wierzchołkowe kłosy ukryte w barwnych liściach przykwiatowych. Liście te mają kolor różowy, fioletowy, czerwony lub kremowy. Kwitnienie (i obecność barwnych liści) trwa całe lato.

Nasiona: Owalne, ciemnobrązowe

Wymagania: Roślina mało wymagająca. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i przepuszczalnej, niezbyt żyznej glebie, najlepiej o odczynie obojętnym. Na glebie zbyt urodzajnej nadmiernie wyrasta, pokłada się i słabo wybarwia.

Uprawa: Nasiona wysiewamy pod osłonami w III-IV, a w maju wysadzamy na miejsce stałe. Siewki pikujemy 1-2 razy, ponieważ szybko rosną i wymagają dużo miejsca. Rozsadę warto uszczykiwać, co zmusi rośliny do rozkrzewiania, choć nieco opóźni kwitnienie. Roślina daje obfity samosiew, dlatego warto przycinać przekwitnięte pędy kwiatostanowe. Przyczyni to się też do rozkrzewiania roślin i dłuższego kwitnienia. Gatunek ten można też wysiewać w V do gruntu – uzyskamy wtedy rośliny kwitnące dużo później i dłużej, nawet do pierwszych jesiennych przymrozków.

Zastosowanie: Bardzo ładnie prezentuje się na rabatach i kwietnikach posadzona w dużej grupie, dobrze widocznej z daleka. Nadaje się do wiejskich ogródków i nieco dzikich ogrodów naturalistycznych. Stosowana jest też jako kwiat cięty.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

19 − 9 =