Scaevola aemula – scewola wachlarzowata


Scaevola aemula – scewola wachlarzowata
Scaevola aemula – scewola wachlarzowata

Dekoracyjność: Wachlarzowate bardzo liczne kwiaty.

Pochodzenie: Rośnie dziko na wybrzeżach Australii.

Wysokość: Dorasta do 60 cm.

Opis: Jest byliną, ale w naszym klimacie traktowana jest jako roślina jednoroczna. Wytwarza długie zwisające lub płożące się pędy. Pędy są gęsto ulistnione, liście są drobne, owalne, ząbkowane. Kwiaty są bardzo oryginalne – 5-płatkowe, płatki rozłożone są wachlarzowato. Kwiaty są w zależności od odmiany fioletowe, niebieskie, różowe, białe, mogą być też dwubarwne, w środku kwiatu znajduje się żółta plamka. Kwitnie całe lato.

Wymagania: Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach słonecznych, osłoniętych. Wymaga przeciętnej gleby ogrodowej, ale konieczny jest odczyn kwaśny (pH 4-5,5 – można zastosować podłoże do rododendronów) oraz dostateczna ilość żelaza w podłożu. Brak żelaza powoduje powstawanie chlorotycznych plam na liściach, roślina taka kwitnie słabo, albo wcale. Do uwsteczniania żelaza (nawet jeżeli jest w podłożu) przyczynia się zbyt wysoki odczyn (lekko kwaśny, obojętny lub zasadowy). Wymaga regularnego podlewania – niepodlane rośliny w niewielkich pojemnikach łatwo więdną i usychają.

Uprawa: Roślinę możemy rozmnażać z nasion lub sadzonek. Nasiona wysiewamy w III pod osłonami. Rozsadę uszczykujemy w celu rozkrzewienia. Wysadzamy na miejsce stałe po majowych przymrozkach. W czasie lata roślinę należy systematycznie podlewać, aby nie dopuścić do przesuszenia podłoża. Scewola wymaga regularnego nawożenia, najlepiej nawozami wieloskładnikowymi, które w składzie mają żelazo. Przed jesiennymi przymrozkami rośliny likwidujemy lub wstawiamy do pomieszczenia w celu przezimowania i rozmnożenia. Pomieszczenie powinno być bardzo jasne, chłodne (10-15oC). W czasie zimy ograniczamy podlewanie i przestajemy rośliny nawozić. W marcu, gdy dzień jest już znacznie dłuższy, podnosimy stopniowo temperaturę, intensywniej podlewamy, a całą roślinę mocno przycinamy na kilka centymetrów, dzięki czemu roślina silnie się rozkrzewi. Młode pędy wierzchołkowe możemy wykorzystać do wykonania sadzonek.

Zastosowanie: Doskonała zwisająca roślina przede wszystkim do pojemników na tarasy i balkony. Świetnie prezentuje się w kompozycji jednogatunkowej jak i w towarzystwie innych roślin pojemnikowych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 34 = 40