Sinningia hybrida – syningia mieszańcowa, „gloksynia”


Sinningia hybrida - syningia mieszańcowa, "gloksynia"
Sinningia hybrida – syningia mieszańcowa, „gloksynia”

Dekoracyjność: Duże dzwonkowate kwiaty. Roślina bulwiasta do dekoracji pomieszczeń (doniczkowa), traktowana najczęściej jako jednoroczna, ponieważ po kwitnieniu część nadziemna zasycha.

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w tropikalnych lasach Ameryki Południowej. Jest rośliną bulwiastą. Dorasta do ok. 30 cm. Tworzy rozetę liści. Liście są duże, mięsiste, pokryte miękkimi włoskami. Liście rozchylają się szeroko na boki, dlatego roślina potrzebuje wokół siebie dużo miejsca. Całą wiosnę i lato wytwarza duże dzwonkowate kwiaty, najczęściej w odcieniach czerwieni i różu. Kwitnienie jest długie i bardzo obfite.

Czy wiesz że …

Nazwa „gloksynia” nie jest prawidłowa, ponieważ odnosi się do innych gatunków – nie wytwarzających bulw. Nazwa ta jest nieaktualna, ale tak mocno zakorzeniła się w słowniku ogrodniczym, że też ją tu przytaczam.

Bulwa synigii
Bulwa synigii

Wymagania i uprawa: Ma wymagania typowe dla roślin pochodzących z dżungli. Preferuje miejsca jasne, ale bez bezpośredniego padania promieni słonecznych (najlepiej się czuje na wschodnim parapecie), lubi wilgotne powietrze (ale nie znosi opryskiwania wodą liści i kwiatów, łatwo wtedy dostaje plam), stałą pokojową temperaturę w okresie wegetacji (nie znosi przeciągów) oraz organiczne kwaśne podłoże.

Do podlewania najlepiej stosować przegotowaną wodę, można ją lekko zakwasić np. sokiem z cytryny. Podlewamy dopiero wtedy, gdy podłoże lekko przeschnie. Podczas podlewania należy uważać, aby nie zamoczyć liści – podlewamy tylko podłoże, albo wlewamy wodę do podstawki i czekamy, aż woda wsiąknie w podłoże. Absolutnie nie wolno zostawiać ściekającej ani wlanej wody w podstawce, ponieważ znajdująca się w ziemi bulwa bardzo łatwo gnije. Przez cały okres wegetacji zasilamy nawozem do roślin kwitnących. Aby zwiększyć wilgotność powietrza warto obok rośliny postawić spodeczek z parującą wodą.

Po kwitnieniu roślina stopniowo kończy wegetację – liście zaczynają zasychać. W tym czasie jeszcze roślinę podlewamy. Gdy zupełnie straci liście, zaprzestajemy podlewania i ustawiamy doniczkę z bulwą w temperaturze nie wyższej niż 15oC. Stan spoczynku utrzymujemy do lutego, po czym sadzimy bulwę w nowe podłoże (ziemia kwiatowa z kwaśnym torfem i dodatkiem rozluźniającym – wermikulitem, styropianem lub perlitem). Bulwę sadzimy płytko, tuż pod powierzchnią podłoża. Ustawiamy doniczkę w jasnym miejscu i zaczynamy regularnie podlewać. Może się okazać, że bulwa jest zbyt słaba i nie będzie w stanie zakwitnąć. Musimy się liczyć z tym , że jest to roślina krótkowieczna w uprawie doniczkowej.

Rozmnażanie: W warunkach domowych zupełnie nieopłacalne – przez podział bulwy przed sadzeniem. Należy pamiętać, aby każda powstała po podziale część bulwy miała pąk, z którego może wybić nowa roślina. Na masową skalę, w zakładach ogrodniczych syningie produkuje się wyłącznie z nasion.

Zastosowanie: Stosowana do dekoracji pomieszczeń w okresie wiosenno-letnim, wyłącznie jako roślina ozdobna z kwiatów. Stosowana jest jako roślina jednoroczna, ponieważ przechowywanie jej przez zimę jest utrudnione w ciepłych mieszkaniach, a bulwy z każdym rokiem wydają coraz mniej kwiatów.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

70 + = 75