Szarotka alpejska - typowa roślina górskaJest to specyficzna grupa roślin wywodzących się z wysokich partii gór, często rosnących niemal bezpośrednio na skałach, bądź na łąkach górskich. Są to najczęściej rośliny niskie, żeby nie powiedzieć brzydko – skarłowaciałe. Jest to ich zabezpieczenie przed bardzo silnymi górskimi wiatrami (kto był choć raz, nawet latem w wysokich górach, to wie o czym piszę!). Ponadto typowe rośliny skalne mają nawoskowane, pokryte kutyną liście i pędy, co chroni je przed wysychaniem (ostre słońce plus silne wiatry). Owłosienie roślin górskich to też nie tylko ozdoba – jest to futerko ochraniające przed mrozem i wiosennymi przymrozkami. Typowe gatunki górskie są też często napompowane wodą (żeby nie powiedzieć – nadęte), tak na wszelki wypadek, gdyby miały za bardzo wyschnąć (taką grupę roślin nazywamy sukulentami).

Skalniak to przede wszystkim skały, rośliny są dodatkiem ...Często słyszę opinie, że rośliny górskie nie mają żadnych wymagań – rosną byle gdzie, nawet na skale, nie potrzebują wody, nie boją się mrozu. Osobiście nie znam rośliny, która nie miałaby żadnych wymagań!!! Spróbujcie posadzić roślinę górską w błotnistym miejscu nad oczkiem wodnym w cieniu. Po kilku dniach stwierdzicie, że jednak ta roślina ma jakieś wymagania.

Płomyk szydlasty - jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin skalnychTypowe skalniaki należą do roślin trudnych w uprawie i lepiej zostawić je specjalistom-koneserom. Największy problem sprawia bowiem przygotowanie odpowiedniej gleby (jałowy żwir, gruz z dodatkiem piasku, dobry drenaż, odpowiednie pH) oraz zabezpieczenie przed gniciem w czasie silnych opadów oraz zimą (tworzenie specjalnych daszków z szyb lub kamieni). Przy zbyt zasobnym podłożu, w łagodnych warunkach niżowych rośliny skalne mają tendencje do wyciągania się i zatracania górskiego charakteru (a to jest w nich przecież najpiękniejsze).

Dla amatorów pozostają rośliny łatwiejsze w uprawie, choć niekoniecznie górskie. Ich wadą jest często bujny wzrost i ekspansywność, dlatego wymagają ciągłego pilnowania z sekatorem w ręku (rozchodniki, rogownica, smagliczka skalna, płomyk szydlasty). Potrafią one w krótkim czasie zarosnąć nasz skalniak tak, że w ogólne nie widać kamieni ani innych roślin. A należy pamiętać – skalniak to skały + rośliny, a nie same rośliny!


Rośliny skalne:

{module Skalniaki}


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *