Solidago x hybrida – nawłoć ogrodowa, mimoza


Solidago x hybrida - nawłoć ogrodowa, mimoza
Solidago x hybrida – nawłoć ogrodowa, mimoza

Dekoracyjność: Nawłocie są wszystkim doskonale znane, jednakże nie przez wszystkich lubiane ze względu na ich ekspansywność, duże rozmiary i skłonność do pokładania się. Niewielu jednak wie jak ogromną ilość odmian mają obecnie do zaoferowania hodowcy, w zależności od rozmiarów ogrodu i naszych upodobań. Nawłocie to bardzo wdzięczne byliny zdobiące jesienne rabaty złocistymi kwiatami, a do tego niewiele wymagające.

Nawłoć jest pospolicie nazywana mimozą, o niej pisał Julian Tuwim, o niej śpiewał Czesław Niemen – “Mimozami jesień się zaczyna …”

Pochodzenie i opis: Uprawna forma rodzimego gatunku nawłoci. Wysokość 50-80 cm. Tworzy wyniosłe kępy, czasami z tendencją do pokładania się. Liście lancetowate. Kwiaty żółte, zebrane w wiechokształtne grona na szczytach pędów kwiatostanowych. Kwitnienie w VII-IX. Kwiaty miododajne. Gatunek bardzo ekspansywny ze względu na łatwe rozsiewanie się. Może rosnąć w jednym miejscu nawet do 10 lat.

Solidago x hybrida - nawłoć ogrodowa, mimoza, po kwitnieniu
Solidago x hybrida – nawłoć ogrodowa, mimoza, po kwitnieniu

Wymagania: Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Gleba żyzna średnio wilgotna do wilgotnej. Gatunek wytrzymały na mróz.

Uprawa: Wymaga podlewania w czasie suszy oraz regularnego zasilania. Po kwitnieniu ścinać pędy kwiatostanowe, aby nie dopuścić do rozsiewania się nasion.

Rozstawa: odmiany niskie – 30 x 40 cm, odmiany wysokie – 40 x 60 cm.

Rozmnażanie: Przez podział w IV-V, przez sadzonki wierzchołkowe. Rozmnażanie przez wysiew nasion jest bardzo łatwe, ale otrzymujemy rośliny małowartościowe.

Zastosowanie: Na rabaty bylinowe, do ogrodów naturalistycznych, na sezonowe żywopłoty, jako kwiat cięty, na suche bukiety.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

9 + 1 =