Sutera grandiflora – sutera wielkokwiatowa, “bakopa”


Sutera grandiflora – sutera wielkokwiatowa, „bakopa”
Sutera grandiflora – sutera wielkokwiatowa, „bakopa”

Dekoracyjność: Bardzo liczne drobne kwiaty, zwisające pędy.

Pochodzenie: Rośnie dziko w Afryce Południowej.

Wysokość: Dorasta do 40 cm.

Opis: W warunkach naturalnych jest krzewinką. U nas zaliczana jest do grupy roślin wieloletnich niezimujących w gruncie (podobnie jak pelargonia). Tworzy długie, delikatne gęsto ulistnione pędy. Liście są drobne, prawie okrągłe, delikatnie klapowane, miękko owłosione. Kwiaty są drobne, 5-płatkowe, o delikatnych barwach w odcieniu fioletu, różu, a także białe. Kwitnie przez całe lato.

Sutera grandiflora – sutera wielkokwiatowa, „bakopa”
Sutera grandiflora – sutera wielkokwiatowa, „bakopa”

Wymagania: Jest rośliną dość wymagającą. Preferuje stanowisko słoneczne lub lekko ocienione. Gleba powinna być przepuszczalna, w pojemnikach najlepiej z dodatkiem żwirku lu wermikulitu. Nie znosi wody stagnującej w pojemniku. Musi być też systematycznie podlewana, podłoże nigdy nie może być zasuszone, gdyż wtedy roślina zrzuca liście i przestaje kwitnąć. Wymaga systematycznego zasilania raz w tygodniu nawozem do roślin kwitnących (np. dla pelargonii czy surfinii). Szczególnie ważna jest obecność żelaza w składzie nawozu. Znosi przymrozki do kilku stopni.

Uprawa: Rozmnażanie sutery jest mało wydajne i nieopłacalne. Najczęściej co roku kupujemy rośliny wyprodukowane w jasnych szklarniach przez producentów. Gdybyśmy chcieli pokusić się o samodzielne rozmnożenie sutery, to przed zimą wnosimy rośliny do bardzo jasnego, chłodnego pomieszczenia (kilkanaście stopni), podobnie jak pelargonie. Pod koniec zimy przenosimy rośliny do temperatury pokojowej, przycinamy pędy na wysokość ok. 20 cm oraz zaczynamy intensywniej podlewać i nawozić. Roślina zacznie wypuszczać dużo nowych pędów, z których sporządzamy sadzonki wierzchołkowe długości ok. 5 cm. Sadzonki ukorzeniają się w ciągu 2 tygodni. Ukorzenionym roślinom warto uszczykiwać wierzchołki, dzięki temu będą się rozkrzewiać i wydadzą więcej kwiatów.

Zastosowanie: Sutera jest obecnie jedną z najczęściej sadzonych roślin pojemnikowych. Można ją sadzić pojedynczo, albo łączyć w kompozycje z roślinami o intensywnej barwie kwiatów. Rzadziej stosuje się ją na kwietnikach i obwódkach.


Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *