Tagetes – aksamitki


Pochodzenie: Meksyk

Wysokość: 20 – 80 cm w zależności od gatunku i odmiany. Najwięcej wysokich odmian – Tagetes erecta, najniższe odmiany – Tagetes tenuifolia

Pędy i liście: Pędy puste w środku, gęsto ulistnione. Liście pierzastozłożone, silnie i bardzo specyficznie pachnące. Zapach ten odstrasza nicienie glebowe, krety, ale przyciąga ślimaki.

Kwiaty: Koszyczki pojedyncze, półpełne lub pełne, przy czym odmiany wyłącznie pełne występują tylko u Tagetes erecta. Kwiaty zawsze w odcieniach barw ognia – żółte, pomarańczowe i czerwone. Kwiaty mogą być jednobarwne (u Tagetes erecta) lub dwubarwne (szczególnie dużo odmian u Tagetes patula).  Kwiaty języczkowe są aksamitne w dotyku, stąd nazwa rodzajowa.

Nasiona: Płaskie, wydłużone, brunatne, zaopatrzone w aparat lotny, wielkość uzależniona od gatunku..

Wymagania: Stanowisko słoneczne, ewentualnie lekko zacienione. Gleba przeciętna (niewielkie wymagania glebowe), słabo rosną i kwitną jedynie na glebach jałowych i bardzo suchych. Na zbyt duże dawki azotu reagują silnym osłabieniem kwitnienia.

Zastosowanie: Jeden z najważniejszych rodzajów roślin na kwietniki sezonowe, do pojemników, na obwódki, do tworzenia zestawień kolorystycznych, szczególnie z roślinami o kwiatach niebieskich i fioletowych. Wysokie odmiany z powodzeniem mogą być stosowane na kwiat cięty.

Uprawa: Wysiew nasion pod koniec III do półciepłego inspektu, gdzie kiełkują w temperaturze ok. 15oC. Siewki warto przepikować, gdyż otrzymamy wtedy silniejszą rozsadę. Wysadzamy do gruntu w drugiej połowie V w rozstawie uzależnionej od gatunku i odmiany (wysokie 30 cm x 40 cm, a niskie 20 cm x 25 cm). W V można też wysiewać nasiona aksamitek bezpośrednio do gruntu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

7 + = 14