Tagetes erecta – aksamitka wyniosła


Tagetes erecta – aksamitka wyniosła
Tagetes erecta – aksamitka wyniosła

Wysokość: Do 80 cm (są też odmiany bardzo niskie o wysokości 15 – 30 cm z nieproporcjonalnie dużymi kwiatostanami)

Pędy i liście: Pędy długie, sztywne. Liście osadzone gęsto na łodydze, listki dość duże.

Aksamitka wyniosła ma koszyczki kwiatowe największe wśród aksamitek, osadzone pojedynczo na szczycie pędów, zawsze jednobarwne i głównie pełne.

Nasiona: 250 – 300 sztuk/1 g.

Wymagania: Stanowisko słoneczne, ewentualnie lekko zacienione. Gleba przeciętna (niewielkie wymagania glebowe), słabo rośnie i kwitnie jedynie na glebach jałowych i bardzo suchych. Na zbyt duże dawki azotu reaguje silnym osłabieniem kwitnienia.

Aksamitka wyniosła to jedna z najważniejszych roślin na kwietniki sezonowe, do pojemników, na obwódki, do tworzenia zestawień kolorystycznych, szczególnie z roślinami o kwiatach niebieskich i fioletowych. Wysokie odmiany z powodzeniem mogą być stosowane na kwiat cięty.

Uprawa: Wysiew nasion pod koniec III do półciepłego inspektu, gdzie kiełkują w temperaturze ok. 15oC. Siewki warto przepikować, gdyż otrzymamy wtedy silniejszą rozsadę. Wysadzamy do gruntu w drugiej połowie V w rozstawie uzależnionej od gatunku i odmiany (wysokie 30 cm x 40 cm, a niskie 20 cm x 25 cm). W V można też wysiewać nasiona bezpośrednio do gruntu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

22 − = 19