Tagetes tenuifolia – aksamitka wąskolistna


Tagetes tenuifolia – aksamitka wąskolistna
Tagetes tenuifolia – aksamitka wąskolistna

Wysokość: 15 – 20 cm

Pędy i liście: Pędy delikatne, cienkie, silnie rozgałęziające się przy samej ziemi. Liście delikatne, najwęższe wśród aksamitek. Rośliny tworzą zwarte kępki.

Kwiaty: Bardzo drobne i bardzo liczne kwiatostany zebrane w baldachogrona. Kwiatostany pojedyncze, z pięcioma kwiatami języczkowymi.

Nasiona: 1200 sztuk/1g.

 Wymagania: Stanowisko słoneczne, ewentualnie lekko zacienione. Gleba przeciętna (niewielkie wymagania glebowe), słabo rośnie i kwitnie jedynie na glebach jałowych i bardzo suchych. Na zbyt duże dawki azotu reaguje silnym osłabieniem kwitnienia.

Zastosowanie: Jedna z najważniejszych roślin na kwietniki sezonowe, do pojemników, na obwódki, do tworzenia zestawień kolorystycznych, szczególnie z roślinami o kwiatach niebieskich i fioletowych.

Uprawa: Wysiew nasion pod koniec III do półciepłego inspektu, gdzie kiełkują w temperaturze ok. 15oC. Siewki warto przepikować, gdyż otrzymamy wtedy silniejszą rozsadę. Wysadzamy do gruntu w drugiej połowie V w rozstawie uzależnionej od gatunku i odmiany (wysokie 30cm x 40cm, a niskie 20cm x 25cm). W V można też wysiewać nasiona bezpośrednio do gruntu.


Pozostałe gatunki:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.