Terminy sadzenia krzewów liściastych


Pora sadzenia krzewów uzależniona jest przede wszystkim od grupy roślin (o liściach sezonowych czy zimozielone) oraz od sposobu uprawy w szkółce (w gruncie czy w pojemniku).

Sadzenie krzewów o liściach sezonowych


Najlepszym terminem jest czas od drugiej połowy października do końca listopada, po opadnięciu liści. Rośliny zakończyły już wtedy wegetację, a gleba nie jest jeszcze zamarznięta. W tym czasie najczęściej jest dużo wody w glebie, a gleba jest na tyle ciepła, że system korzeniowy krzewów zdąży jeszcze zabliźnić rany, a nawet wydać młode korzenie.

Można też sadzić bezlistne krzewy wiosną, ale istnieje wtedy niebezpieczeństwo zbyt wczesnego wybicia liści i utraty przez nie wody. Ponadto wiosną mogą zdarzyć się okresy niedoboru wody i trzeba wtedy krzewy intensywnie podlewać. Wiosną wskazane jest natomiast sadzenie roślin trudno regenerujących system korzeniowy i wrażliwych na mrozy (wawrzynek wilczełyko, magnolia, milin, powojniki wielkokwiatowe).

Sadzenie krzewów zimozielonych


Ta grupa krzewów nie zrzuca liści na zimę i w każdej porze roku blaszki liściowe intensywnie parują. Dlatego też termin sadzenia należy dostosować tak, aby rośliny zdążyły się dobrze zakorzenić przed zimą i mogły bez problemów pobierać wodę zimą, kiedy liście normalnie parują (transpirują). Zasadniczo wyróżnia się dwa terminy sadzenia krzewów zimozielonych: późne lato – koniec sierpnia (szczególnie iglaki) oraz wiosna – do końca kwietnia.

Sadzenie krzewów bez bryły korzeniowej (z gołym korzeniem, kopanych)


Ten sposób prowadzenia roślin w szkółce jest polecany zasadniczo tylko dla krzewów o liściach sezonowych. Termin sadzenia – w okresie bezlistnym (późną jesienią i wczesną wiosną). Krzewy zimozielone nie powinny być produkowane w gruncie, ponieważ mają wrażliwszy system korzeniowy i znacznie gorzej się przyjmują.

Sadzenie krzewów z bryłą korzeniową (w workach jutowych, w pojemnikach)


W pojemnikach można produkować wszystkie krzewy i wszystkie można wysadzać w czasie całego okresu wegetacyjnego. Jest to materiał droższy niż kopany, dlatego do sadzenia większej ilości krzewów (np. żywopłotowych) lub krzewów bez problemu korzeniących się warto zakupić materiał wykopany z gołym korzeniem. W pojemnikach powinny być natomiast produkowane i z nich wysadzane wszystkie gatunki krzewów zimozielonych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

84 − = 76