Tulipa x hybrida – tulipan mieszańcowy

Tulipa x hybrida – tulipan mieszańcowy


Pochodzenie i opis

Tulipa x hybrida – tulipan mieszańcowy to podstawowy i wszechobecny wiosenny kwiat. W kwietniu i maju możemy podziwiać tulipany we wszelkich terenach zielonych: skwerach, ogródkach, ogrodach, parkach. Są sadzone na kwietnikach, w misach, skrzynkach balkonowych. Są jedną z najcenniejszych roślin stosowanych na kwiat cięty. Zachwycają nas niezliczoną ilością barw i kształtów kwiatów. Niektóre gatunki mają też pasiaste ozdobne liście.

Tulipa x hybrida – tulipan mieszańcowy
Tulipa x hybrida – tulipan mieszańcowy

Pochodzenie: Mieszaniec powstały w wyniku krzyżowania gatunków dzikich (m. in. T. suaveolens, T. gesneriana, T. didieri). Pierwsze tulipany zostały przywiezione do Europy w XVI w, głównie z Turcji, Izraela i Syrii.

Czy wiesz że…

W XVII wieku w Holandii jedna cebula tulipana stanowiła równowartość ok. 3 ówczesnych rocznych pensji.

Tulipan to roślina wielkocebulowa o cebuli jednorocznej okrytej słomiastą suchą łuską (cebula tunikowa). Liście ma szerokie, pokryte warstwą wosku, osadzone na pędzie kwiatostanowym. Pęd kwiatostanowy jest nagi, najczęściej nierozgałęziony, z jednym kwiatem na wierzchołku. Kwiaty są niezróżnicowane na kielich i koronę (nie ma zielonej „podsadki” pod płatkami). Płatki (listki okwiatu) zebrane są po 3 w dwóch okółkach. Główne kwitnienie tulipanów odmianowych przypada na IV-V.

Przekwitający tulipan tuż przed ogłowieniem
Przekwitający tulipan tuż przed ogłowieniem

Po kwitnieniu pojawia się wydłużony owoc z nasionami. Aby zapobiec tworzeniu się nasion należy usunąć przekwitnięte kwiaty (ogławianie, dekapitacja). Dzięki temu substancje pokarmowe wytwarzane przez liście będą gromadziły się w cebuli. Liście żółkną i zamierają dopiero w VI. Cebula mateczna też zamiera, a na jej miejsce pojawiają się cebule potomne (2-3 w zależności od współczynnika rozmnażania danej odmiany).

Pęd kwiatostanowy po ogłowieniu
Pęd kwiatostanowy po ogłowieniu
Wymagania i uprawa

Tulipan lubi stanowisko słoneczne, zaciszne, ciepłe. Gleba powinna być żyzna, dobrze uprawiona, piaszczysto gliniasta, dobrze zdrenowana, o odczynie zbliżonym do obojętnego.

Tulipan wymaga do prawidłowego wzrostu i kwitnienia bardzo dobrze przygotowanej gleby. Rok przed sadzeniem, późną jesienią należy zastosować obornik w ilości aż 400-500 kg/100 m2, a jesienią, tuż przed sadzeniem – przekopany nawóz zielony + nawozy potasowe i fosforowe oraz 1/3 dawki nawożenia azotowego w postaci siarczanu amonowego.

Najlepszy termin sadzenia to poł. IX – poł. X.

Dokładny opis metod sadzenia cebul .

Nie należy opóźniać sadzenia, gdyż niskie temperatury nie sprzyjają ukorzenianiu się cebul. Po wystąpieniu przymrozków należy zagony z posadzonymi cebulami przykryć stroiszem, torfem lub liśćmi.

Cebule tulipana
Cebule tulipana

Na wiosnę, gdy temperatura ustabilizuje się odkrywamy kiełkujące już cebule. Tulipan wymaga intensywnego nawożenia pogłównego. Przed pojawieniem się liści oraz na kilka dni przed kwitnieniem stosujemy po 1/3 dawki nawozów azotowych w postaci saletry lub saletrzaku.

Ważną czynnością jest systematyczne podlewanie, szczególnie w okresie rozwoju liści oraz tuż przed kwitnieniem roślin. Systematycznie należy też odchwaszczać plantację, lustrować w celu usuwania chorób i szkodników, spulchniać glebę wokół roślin.

Ważnym zabiegiem jest ogławianie tulipana, wykonywane po przekwitnięciu kwiatów. Dzięki temu tulipany nie tworzą nasion i skupiają się na rośnięciu cebul.

Pod koniec VI należy wykopać cebule tulipana (aby nie zostały porażone chorobami grzybowymi, aby je rozsadzić i posortować). Przez kilka dni po wykopaniu cebule suszymy i dopiero czyścimy i sortujemy. Cebule przechowujemy w dobrze wietrzonych pomieszczeniach, najpierw w temp. 20oC, następnie do końca przechowywania w 17oC. Czas ten jest bardzo ważny, gdyż wtedy właśnie tworzą się zawiązki kwiatów, łodyg i liści na przyszły rok.

Zastosowanie

Tulipan jest doskonałą rośliną do obsadzania wiosennych rabat, skwerów, kwietników, mis, pojemników. Odmiany wczesne doskonale nadają się do pędzenia na terminy zimowe (nawet na Boże Narodzenie). Jest jedną z podstawowych roślin na wiosenny kwiat cięty.

Rozmnażanie

Podczas wykopywania oddzielamy cebule powstałe na miejscu cebuli matecznej (jednorocznej). W jednym roku tworzy się ok. 2-5 nowych cebul. Z nich do dalszej reprodukcji wybiera się tylko największe cebule. Z nasion rozmnaża się tulipany mieszańcowe tylko w celach hodowlanych (do tworzenia nowych odmian).

Odmiany

Tulipany mieszańcowe podzielono na grupy odmianowe, różniące się terminem kwitnienia, wypełnieniem okwiatu oraz deseniem na płatkach i kształtem płatków.

Więcej o odmianach tulipanów

Kilka wiosennych migawek z tulipanami w tle:


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne