W maju …

Pełnia wiosny – co kwitnie w maju, jakie prace ogrodowe wykonujemy w maju

Zobacz jakie rośliny kwitną w maju

Pogoda w maju
Lilak ("bez") to typowa roślina majowa
Lilak („bez”) to typowa roślina majowa

Maj to niewątpliwie najpiękniejszy miesiąc roku, jest to fenologiczna pełnia wiosny. Jest już bujnie, zielono, w miarę ciepło (średnia temperatura wynosi 14oC), choć zdarzają się maje bardzo zimne (nawet do -2oC – temperatura dobowa 3.05.95 w Warszawie). W maju czekają na nas zimni ogrodnicy – Pankracy, Serwacy i Bonifacy (12, 13 i 14 maja) oraz Zimna Zośka (15 maja).

Co się dzieje w ogrodzie w maju
Niezapominajka ma swoje święto 15 maja
Niezapominajka ma święto 15 maja

Maj to czas intensywnych spotkań w ogrodzie – grille, komunie, popularne imieniny. Dni są już stosunkowo długie – 15 godzin trwa dzień 1 maja, a 16,5 ostatniego dnia maja. Maj pachnie konwalią i lilakiem (pospolicie, choć niesłusznie zwanym bzem), teraz kwitnie drzewo maturzystów – kasztanowiec oraz niezapominajki, które mają swoje święto 15 maja, maj to główny czas szaleństwa tulipanów oraz różaneczników i azalii.Więcej„W maju …”

Sinningia hybrida – syningia mieszańcowa, „gloksynia”

Sinningia hybrida – syningia mieszańcowa, „gloksynia”


Sinningia hybrida - syningia mieszańcowa, "gloksynia"
Sinningia hybrida – syningia mieszańcowa, „gloksynia”

Dekoracyjność: Duże dzwonkowate kwiaty. Roślina bulwiasta do dekoracji pomieszczeń (doniczkowa), traktowana najczęściej jako jednoroczna, ponieważ po kwitnieniu część nadziemna zasycha.

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w tropikalnych lasach Ameryki Południowej. Jest rośliną bulwiastą. Dorasta do ok. 30 cm. Tworzy rozetę liści. Liście są duże, mięsiste, pokryte miękkimi włoskami. Liście rozchylają się szeroko na boki, dlatego roślina potrzebuje wokół siebie dużo miejsca. Całą wiosnę i lato wytwarza duże dzwonkowate kwiaty, najczęściej w odcieniach czerwieni i różu. Kwitnienie jest długie i bardzo obfite.

Czy wiesz że …

Nazwa „gloksynia” nie jest prawidłowa, ponieważ odnosi się do innych gatunków – nie wytwarzających bulw. Nazwa ta jest nieaktualna, ale tak mocno zakorzeniła się w słowniku ogrodniczym, że też ją tu przytaczam.

Bulwa synigii
Bulwa synigii

Wymagania i uprawa: Ma wymagania typowe dla roślin pochodzących z dżungli. Preferuje miejsca jasne, ale bez bezpośredniego padania promieni słonecznych (najlepiej się czuje na wschodnim parapecie), lubi wilgotne powietrze (ale nie znosi opryskiwania wodą liści i kwiatów, łatwo wtedy dostaje plam), stałą pokojową temperaturę w okresie wegetacji (nie znosi przeciągów) oraz organiczne kwaśne podłoże.

Do podlewania najlepiej stosować przegotowaną wodę, można ją lekko zakwasić np. sokiem z cytryny. Podlewamy dopiero wtedy, gdy podłoże lekko przeschnie. Podczas podlewania należy uważać, aby nie zamoczyć liści – podlewamy tylko podłoże, albo wlewamy wodę do podstawki i czekamy, aż woda wsiąknie w podłoże. Absolutnie nie wolno zostawiać ściekającej ani wlanej wody w podstawce, ponieważ znajdująca się w ziemi bulwa bardzo łatwo gnije. Przez cały okres wegetacji zasilamy nawozem do roślin kwitnących. Aby zwiększyć wilgotność powietrza warto obok rośliny postawić spodeczek z parującą wodą.

Po kwitnieniu roślina stopniowo kończy wegetację – liście zaczynają zasychać. W tym czasie jeszcze roślinę podlewamy. Gdy zupełnie straci liście, zaprzestajemy podlewania i ustawiamy doniczkę z bulwą w temperaturze nie wyższej niż 15oC. Stan spoczynku utrzymujemy do lutego, po czym sadzimy bulwę w nowe podłoże (ziemia kwiatowa z kwaśnym torfem i dodatkiem rozluźniającym – wermikulitem, styropianem lub perlitem). Bulwę sadzimy płytko, tuż pod powierzchnią podłoża. Ustawiamy doniczkę w jasnym miejscu i zaczynamy regularnie podlewać. Może się okazać, że bulwa jest zbyt słaba i nie będzie w stanie zakwitnąć. Musimy się liczyć z tym , że jest to roślina krótkowieczna w uprawie doniczkowej.

Rozmnażanie: W warunkach domowych zupełnie nieopłacalne – przez podział bulwy przed sadzeniem. Należy pamiętać, aby każda powstała po podziale część bulwy miała pąk, z którego może wybić nowa roślina. Na masową skalę, w zakładach ogrodniczych syningie produkuje się wyłącznie z nasion.

Zastosowanie: Stosowana do dekoracji pomieszczeń w okresie wiosenno-letnim, wyłącznie jako roślina ozdobna z kwiatów. Stosowana jest jako roślina jednoroczna, ponieważ przechowywanie jej przez zimę jest utrudnione w ciepłych mieszkaniach, a bulwy z każdym rokiem wydają coraz mniej kwiatów.


POZOSTAŁE GATUNKI CEBULOWE:

Rośliny kwietnia

Kwiecień to czas szaleństwa roślin cebulowych. W pełnej krasie pokazuje nam się to, co posadziliśmy jesienią – narcyzy, wczesne tulipany, cebulice, szachownice, szafirki i wiele inny, mniej znanych rodzajów. Zaczynają też kwitnąć przepiękne byliny korzeniowe – przylaszczki, sasanki, barwinki, a także urocza piątka skalna. W kwietniu kwitnie też wiele krzewów ozdobnych, te które zawiązały pąki kwiatowe w zeszłym roku latem – forsycja, dereń jadalny, azalie, różaneczniki i wiele innych …

Planowanie i zakładanie kwietników dywanowych

Planowanie i zakładanie kwietników dywanowych


Kwietnik dywanowy w ogrodach pałacowych, Kromieryż, Czechy
Kwietnik dywanowy w ogrodach pałacowych, Kromieryż, Czechy

Kwietnikiem nazywamy wydzielony obszar, na którym posadzone są rośliny ozdobne z barwnych kwiatów lub liści. Często ma on określony, bardzo regularny wzór – jest to tzw. kwietnik dywanowy. Kwietniki takie powinny być zakładane na dużych, dobrze widocznych, otwartych przestrzeniach, najlepiej na tle trawnika. Jakie cechy powinny mieć gatunki roślin ozdobnych kwietnikowych?

 • zwarty pokrój;
 • mocne, rzucające się z daleka barwy kwiatów lub liści;
 • obfite kwitnienie przez cały sezon;
 • niezauważalna wymiana kwiatów (bez potrzeby czyszczenia przekwitających kwiatów – tzw. gatunki samoczyszczące);
 • zbliżone wymagania glebowe i świetlne wszystkich gatunków na danym kwietniku.

Ze względu na trwałość obsadzenia kwietniki dzielimy na sezonowe i trwałe. Kwietniki sezonowe mają tę zaletę, że możemy je zmieniać kilka razy do roku, dzięki czemu obsadzenie takie jest bardzo dynamiczne. Wyróżniamy wśród nich:

 • kwietniki wiosenne
 • kwietniki letnie
 • kwietniki jesienne

Kwietniki wiosenne
Bratki - ulubione kwiaty na wiosenne kwietniki
Bratki – ulubione kwiaty na wiosenne kwietniki

zakładane są na początku kwietnia lub jesienią poprzedniego roku, a likwidowane pod koniec maja. Na kwietniki wiosenne doskonale nadają się

 • niskie rośliny dwuletnie – bratek, fiołek ogrodowy (Viola x wittrockiana), stokrotka trwała (Bellis perennis) i dużo rzadziej stosowana niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica),
 • byliny cebulowe zimujące w gruncie – niskie odmiany tulipanów i narcyzów, szafirki, hiacynty.

Kwietniki wiosenne likwidujemy, gdy przekwitają gatunki cebulowe. W tym czasie na rynku ogrodniczym jest już dostępna rozsada roślin na kwietniki letnie.


Kwietniki letnie
Barwny kwietnik letni - Ogród Botaniczny UW
Barwny kwietnik letni – Ogród Botaniczny UW

zakładane są w drugiej połowie maja, a likwidowane nawet w październiku. Na kwietniki letnie doskonale nadają się:

 • niskie rośliny jednoroczne produkowane z rozsady ozdobne z kwiatów – begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens), żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum), lobelia przylądkowa (Lobelia erinus), szałwia błyszcząca (Salvia splendens), petunia ogrodowa (Petunia x hybrida);
 • rośliny wieloletnie (byliny) niezimujące w gruncie ozdobne z kwiatów – pelargonia rabatowa (Pelargonium zonale), begonia bulwiasta (Begonia tuberhybrida);
 • rośliny wieloletnie (byliny) niezimujące w gruncie ozdobne z liści – irezyna Herbsta (Iresine herbstii), santolina cyprysikowata (Santolina chamaecyparissus),  kocanki włochate (Helichrysum bracteatum), starzec popielny (Senecio cineraria);

Kwietniki późno letnie i jesienne
Złocienie - typowe rośliny na kwietniki jesienne
Złocienie – typowe rośliny na kwietniki jesienne

zakładane są pod koniec lata, najczęściej po likwidacji kwietników letnich. Na kwietniki te nadają się: