Verbena x hybrida – werbena mieszańcowa


Verbena x hybrida - werbena mieszańcowa
Verbena x hybrida – werbena mieszańcowa

Pochodzenie: Mieszaniec wywodzący się od gatunków rosnących dziko w Ameryce Południowe, gdzie są bylinami.

Wysokość: 10 – 50 cm

Pędy i liście: Cała roślina szaro owłosiona. Pędy silnie rozgałęzione, pokładające się od dołu. U wielu odmian pędy są wiotkie i zwisające. Liście owalne, ząbkowane i karbowane, bardzo ozdobne.

Kwiaty: Drobne, zebrane w baldachowate kwiatostany ułożone na kształt wianuszka. Kwiaty 5-płatkowe, zrośnięte w rurkę, różnobarwne, najczęściej czerwone, różowe, liliowe, błękitne, białe, często z jaśniejszym oczkiem w środku.

Nasiona: Jasnobrązowe, pałeczkowate (300 – 500 sztuk/1 g).

Wymagania: Stanowisko słoneczne lub półcieniste, ciepłe. Gleba żyzna, próchniczna, przepuszczalna. Nie znosi wilgotnego i zimnego lata.

Zastosowanie: Na kwietniki, do pojemników (szczególnie odmiany zwisające), odmiany wysokie na kwiat cięty.

Uprawa: Wysiew nasion w III. W celu rozkrzewienia główne pędy rozsady należy uszczykiwać. Wysadzanie na miejsce stałe w połowie V w rozstawie 15 cm x 30 cm lub 30 cm x 30 cm (w zależności od wysokości odmiany). Odmiany o długich zwisających pędach można też rozmnażać przez sadzonki pędowe wierzchołkowe. Sporządza się je wiosną z roślin matecznych przechowywanych przez zimę w chłodnych, widnych pomieszczeniach. Sadzonki ukorzeniają się w przeciągu 2-3 tygodni.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 43 = 51