Viburnum carlesii – kalina koreańska


Viburnum carlesii - kalina koreańska
Viburnum carlesii – kalina koreańska

Viburnum carlesii – kalina koreańska rośnie dziko w Korei i Japonii.

Opis: Szeroki krzew, dorasta do  2 m. Liście ma owalne, kutnerowato omszone. Jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowo. Największą ozdobą krzewu są pachnące kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany. Kwiaty rozwijają się jednocześnie z liśćmi, na przełomie IV i V. Pąki kwiatowe są mocno zaróżowione, a rozwinięte kwiaty lekko różowe. Kwiaty mają długą rurkę, nieco podobną do kwiatów lilaka (Syringa). Po kwitnieniu zawiązują się bardzo nieliczne owoce, najpierw czerwone, później granatowe (podobne do owoców kaliny hordowiny). Owoce te szybko opadają.

Viburnum carlesii - kalina koreańska, charakterystyczne różowe pąki kwiatowe
Viburnum carlesii – kalina koreańska, charakterystyczne różowe pąki kwiatowe

Wymagania i uprawa: Jest to krzew łatwy w uprawie, o niewielkich potrzebach. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach słonecznych lub półcienistych, na przeciętnej, dość żyznej i przepuszczalnej glebie ogrodowej. W miejscach zacienionych kwitnie bardzo słabo. Jest całkowicie mrozoodporna. Rośnie stosunkowo wolno i doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów przydomowych. Pąki kwiatowe tworzą się późnym latem poprzedniego roku, dlatego ewentualne cięcie należy wykonywać po kwitnieniu.

Rozmnażanie: Przez sadzonki latem, po kwitnieniu lub przez odkłady.

Zastosowanie: Do sadzenia w ogrodach przydomowych, szczególnie blisko miejsc wypoczynku, ze względu na przyjemny zapach kwiatów. Ładnie wygląda szczepiona na niewysokim pniu (forma pienna). Można też wykorzystać tę kalinę jako krzew na niestrzyżone żywopłoty. Mimo niewielkich wymagań i łatwej uprawy nadal jest to krzew amatorski.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.