Vinca minor – barwinek pospolity


Vinca minor - barwinek pospolity
Vinca minor – barwinek pospolity

Dekoracyjność: Kobiercowy pokrój, wiosenne fioletowo niebieskie kwiaty, zimozielone liście.

Pochodzenie i opis: Rośnie dziko w Europie oraz Azji Mniejszej, jedyny rodzimy gatunek barwinka, rośnie dziko na niżu i w dolnych partiach gór, w lasach liściastych i zaroślach. Wysokość 10-20 cm. Jest krzewinką. Tworzy gęsty zimozielony kobierzec. Wytwarza dwa rodzaje pędów: płonne, które płożą się i zakorzeniają w podłożu oraz pędy kwiatowe, które wznoszą się ku górze na wysokość 20-30 cm. Liście błyszczące, ciemnozielone i zimozielone.

Vinca minor - barwinek pospolity
Vinca minor – barwinek pospolity

Kwiaty fioletowe, osadzone pojedynczo na długich szypułkach kwiatowych wyrastających z kątów liści. Kwitnienie w IV-V, a potem pojedyncze kwiaty mogą się jeszcze pojawiać jesienią. Pędy i liście barwinka zawierają trujące alkaloidy, wywołujące po spożyciu poważne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W stanie dzikim objęty jest ochroną, gdyż zbyt intensywnie wykorzystywano go do wielkanocnych dekoracji.

Wymagania: Stanowisko półcieniste i cieniste, dość chłodne. Gatunek wrażliwy na silne upały. Gleba średnio wilgotna, lekka, najlepiej żyzna, próchniczna. Dobrze znosi mrozy.

Uprawa: Podlewać w czasie suszy, zasilać nawozami organicznymi.

Rozmnażanie: W naturalnych warunkach nie zawiązuje nasion, rozmnaża się tylko przez sadzonkowanie pędów, podział i odrosty. Odrosty o długości ok.15 cm oddzielamy wczesną wiosną lub jesienią. Starsze egzemplarze możemy dzielić w IV-VI. Sadzonki najlepiej sporządzać w VIII-IX.

Zastosowanie: Jako gatunek zadarniający w miejscach cienistych, pod drzewami i krzewami, w cieniu murów, na cmentarzach. Od wieków pędy barwinka używane są do dekoracji wielkanocnych. Polską nazwę zawdzięcza wykorzystywaniu go niegdyś do barwienia tkanin. Zawarte w pędach i liściach alkaloidy wykorzystuje się do produkcji leków przy nadciśnieniu tętniczym, nerwicach, zapaleniu żył oraz w leczeniu migren (wyłącznie pod kontrolą lekarską ze względu na substancje toksyczne). W dawnych czasach liście i pędy stosowane były np. przy wróżbach andrzejkowych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.