Xeranthemum annuum – suchokwiat roczny


Xeranthemum annuum - suchokwiat roczny
Xeranthemum annuum – suchokwiat roczny

Dekoracyjność: Delikatne kwiatostany wybitnie nadające się do zasuszania.

Pochodzenie: Europa Południowa

Wysokość: 40-60 cm

Opis: Pędy są cienkie, delikatne, wzniesione, rozgałęzione, a liście lancetowate, lekko biało owłosione. Koszyczki kwiatowe wypełnione są wyłącznie kwiatami rurkowymi, osadzone są w suchych, szeleszczących, „słomiastych” okrywach. Jest to najozdobniejsza część kwiatostanu. Barwy najczęściej fioletowe, czerwono fioletowe, różowe i białe. Szczególnie piękne są odmiany pełne (więcej okółków listków okrywy). Kwitnienie jest długie – całe lato i część jesieni.

Nasiona: Niewielkie zielonkawe niełupki z aparatem lotnym (600-700 sztuk/1g).

Wymagania: Stanowisko słoneczne, suche, gleba przepuszczalna, zasobna w składniki pokarmowe. Nie lubi nadmiaru wody w glebie, a w deszczowe chłodne lata kwitnie bardzo słabo.

Zastosowanie: Może być wysiewany na kwietnikach. Wykorzystuje się go na świeży kwiat cięty, ale przede wszystkim na suche bukiety. Kwiatostany ścina się zaraz po rozwinięciu koszyczków. Dla zachowania barwy kwiatostany zanurza się w roztworze kwasu solnego lub azotowego (10%).

Uprawa: Wysiew do gruntu w IV-V lub wysadzanie rozsady wyprodukowanej w IV w ciepłym inspekcie. Można też wysiewać suchokwiat jesienią i zimować pod przykryciem ze stroiszu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 3 = 2