Rośliny żywopłotowe


Buxus sempervirens - bukszpan wiecznie zielony
Buxus sempervirens – bukszpan wiecznie zielony

Rośliny żywopłotowe to przede wszystkim krzewy, drzewa i krzewinki posadzone w linii prostej, tak aby tworzyły rodzaj muru odgradzającego jedną przestrzeń od innej. Najczęściej miał on charakter ochronny i obronny. W miarę rozwoju sztuki ogrodowej żywopłoty coraz częściej nabierały charakteru tylko ozdobnego – stały się  nieodzownym elementem ogrodów renesansowych i barokowych.

Żywopłot kojarzy nam się przede wszystkim z równo przyciętymi krzewami, jednak bardzo ładne i gęste żywopłoty można stworzyć także z gatunków, które nie cięte są wielkimi drzewami (buk, grab, dąb).

Nie zawsze też żywopłot musi być strzyżony. Liczne krzewy ozdobne z kwiatów doskonale nadają się do tworzenia zwiewnych, naturalnych osłon (tawuły, żylistki, jaśminowce, krzewuszki). Na żywopłoty z powodzeniem możemy także stosować pnącza. Posadzone przy ogrodzeniu szybko dadzą gęstą osłonę, a ich dodatkowym atutem jest to, że nie musimy ich strzyc kilka razy w roku. Na żywopłoty z pnączy szczególnie nadają się winobluszcze, trzmielina Fortune`a, rdest czy zimozielony bluszcz.

Rodzaje żywopłotów


Ze względu na funkcje


ŻYWOPŁOTY OCHRONNE
Żywopłot ochronny ze świerka pospolitego, ROD Rakowiec Warszawa

Jest to najbardziej pierwotna funkcja żywopłotów. Żywopłot taki chroni wnętrze ogrodu przed hałasem, kurzem, zapachem, wiatrem, wścibskim okiem sąsiada. Najczęściej odgradza nas od ulicy lub przylegającej posesji. Nie musi być szczególnie ozdobny, powinien natomiast być wysoki, gęsty od samego dołu i wytrzymały na niesprzyjające warunki (kurz, suche miejskie powietrze, zasolona gleba). Dobrze też, żeby był przez cały rok zielony.

Na żywopłot ochronny świetnie nadają się np: świerk pospolity (Picea abies), grab pospolity (Carpinus betulus), ligustr pospolity (Ligustrum vulgare), modrzewie (Larix), klon polny (Acer campestre), głogi (Crataegus).

Poczytaj więcej o rodzajach żywopłotów