Abies concolor – jodła kalifornijska, jodła jednobarwna

Abies concolor – jodła kalifornijska, jodła jednobarwna


Abies concolor - jodła kalifornijska, jodła jednobarwna
jodła kalifornijska, jodła jednobarwna
Pochodzenie i opis 

Abies concolor – jodła kalifornijska, jodła jednobarwna rośnie dziko w Ameryce Północnej, gatunek górski, rośnie nawet powyżej 3000 m.n.p.m.

Głównym elementem dekoracyjnym jodły kalifornijskiej są sino zabarwione, długie, wygięte ku górze igły oraz ładna, regularna korona drzewa.

Jodła kalifornijska to potężne drzewo, dorastające w ojczyźnie do ponad 40 m. Rośnie szybko. Odznacza się bardzo regularną, stożkową koroną. Kora i pędy są jasne i gładkie (jak u większości jodeł).

Igły ma wyjątkowo długie, szablasto wywinięte, miękkie, jednobarwne – sinozielone, niebieskie lub srebrne. Roztarte igły charakterystycznie pachną tatarakiem. Szyszki ma typowe dla jodeł – sterczące, młode niebieskawe, dojrzałe rozsypują się na drzewie.

Wymagania

Jodła kalifornijska to doskonała jodła szczególnie do nasadzeń miejskich – dobrze znosi suche zasolone gleby i suche, zanieczyszczone powietrze.

Najlepiej rośnie w miejscach dobrze nasłonecznionych, dlatego nie powinna być sadzona w nadmiernym zwarciu, zresztą najlepiej wygląda jako soliter. W miejscu ocienionym traci igły i gałęzie. Dobrze znosi mróz i tylko wyjątkowo mogą ulec uszkodzeniu końcówki igieł.

Zastosowanie

Jodła kalifornijska to jedna z niewielu gatunków jodeł, które możemy spotkać w nasadzeniach miejskich. Nadaje się przede wszystkim do dużych ogrodów, parków i zieleni osiedlowej. Absolutnie nie nadaje się do małych przydomowych ogródków ze względu na znaczne rozmiary.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne