Acer negundo – klon jesionolistny


Acer negundo - klon jesionolistny
Klon jesionolistny ma często brzydkie powyginane pnie
Pochodzenie i opis

Acer negundo – klon jesionolistny rośnie dziko w Ameryce Północnej. Jest to często wielopniowe i nisko rozgałęzione drzewo. Dorasta do 15 m. Ma szeroką, rozłożystą koronę.

Pędy klonu jesionolistnego są często bardzo brzydkie – powykrzywiane i pokryte naroślami. Liście są nietypowe dla klonów – pierzasto złożone i tylko lekko klapowane.

Konary są charakterystycznie zwisające, łamliwe. Pędy mają często woskowy nalot. Liście są pierzasto złożone, lekko klapowane, podobne do liści jesionu, zupełnie inne niż typowe liście klonu. Kwiaty są dwupienne, zwisające. Owoce mają skrzydełka ułożone pod kątem ostrym. Orzeszki są wyraźnie wydłużone.

Acer negundo - klon jesionolistny
Skrzydlaki klon jesionolistnego
Wymagania i uprawa

Klon jesionolistny to jeden z najbardziej tolerancyjnych klonów sadzonych w naszych parkach i ogrodach. Doskonale znosi suszę, ocienienie i duże mrozy. Na słabych glebach żyje jednak znacznie krócej. Jest to gatunek pionierski.

Zastosowanie

Stosowany jest jako gatunek pionierski ze względu na tolerancyjność w stosunku do gleby. Ponadto daje duży opad liści dających szybko próchnicę. Nie nadaje się do obsadzania ulic z powodu dużej łamliwości gałęzi.

Odmiany

`Flamingo` – zasługuje na uwagę ze względu na pstre, początkowo w dużej mierze różowe liście oraz gęstą koronę.

Acer negundo - klon jesionolistny
Acer negundo `Flamingo`

 

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne