Acer saccharinum – klon srebrzysty

Acer saccharinum – klon srebrzysty


Acer saccharinum – klon srebrzystyPochodzenie i opis

Acer saccharinum – klon srebrzysty pochodzi z Kanady i USA, gdzie rośnie na terenach zalewowych.

Klon srebrzysty jest drzewem dorastającym do 30 m. Szybko rośnie, ale jest gatunkiem krótkowiecznym.

Ma jeden lub kilka pni oraz nisko osadzoną, szeroką koronę. Gałęzie klonu srebrzystego charakterystycznie przewisają. Jego gałęzie są kruche a drewno miękkie. Dlatego też drzewo to łatwo ulega wyłamywaniu. Korzenie klonu srebrzystego rozrastają się płytko i mają tendencję do wysadzania asfaltu i płyt chodnikowych.

Acer saccharinum – klon srebrzysty
Liść klonu srebrzystego z wierzchu i od spodu

Liście są głęboko klapowane, jasnozielone, a od spodu białe. Jesienią liście bardzo ładnie przebarwiają się na żółto. Kwiaty są zebrane w pęczki. Są często dwupienne.

Klon srebrzysty kwitnie bardzo wcześnie, bo już w III. Jest to jedno z najwcześniej kwitnących drzew w naszych parkach i ogrodach.

Acer saccharinum – klon srebrzysty
Kwiaty klonu srebrzystego

Skrzydlaki klonu srebrzystego są duże. Najczęściej jedno skrzydło jest słabiej wykształcone i wyraźnie krótsze. Owoce dojrzewają już w maju, po czym opadają. Natomiast u większości klonów dojrzałe skrzydlaki pozostają na drzewie do jesieni, a nawet do wiosny.

Wymagania i uprawa

Klon srebrzysty najlepiej rośnie na glebach wilgotnych i świeżych, choć może też rosnąć na suchszych. Jednakże na słabszych glebach szybciej się starzeje. Stanowisko powinno być słoneczne ewentualnie lekko półcieniste. Jest gatunkiem odpornym na zanieczyszczenie powietrza i mrozoodpornym.

Zastosowanie

Klon srebrzysty jest typowym gatunkiem parkowym. Dzięki zwisającym gałęziom drzewo ma ładny płaczący pokrój. Dlatego też najlepiej prezentuje się swobodnie rosnący na trawniku.

Klonu srebrzystego nie powinno się stosować do obsadzania ulic i parkingów ze względu na łamliwe konary oraz ekspansywne korzenie.

Często wykonywane cięcie tego klonu powoduje oszpecenie jego naturalnego zwisającego pokroju.

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne