Achillea filipendulina, Achillea eupatorium – krwawnik wiązówkowaty, krwawnik talerzowaty

Achillea filipendulina – krwawnik wiązówkowaty


Achillea filipendulina, Achillea eupatorium - krwawnik wiązówkowaty
Achillea filipendulina, Achillea eupatorium – krwawnik wiązówkowaty

Dekoracyjność: Piękne kwiaty, długie kwitnienie.

Pochodzenie i opis: Z Kaukazu i Azji Mniejszej. Wysokość 100-150 cm. Pędy sztywne, proste, nierozgałęzione. Liście pierzaste, pokryte ostrymi szarymi włoskami. Koszyczki kwiatowe małe, żółte, tworzą baldachogrona. Kwitnienie przypada od poł. VI do k.VIII. Kwiaty są bardzo trwałe, długo pozostają świeże zarówno w ogrodzie jak i w wazonie. Nadają się także do zasuszania. Wszystkie części rośliny zawierają aromatyczny olejek.

Wymagania: Gatunek mało wymagający, ale tylko w dobrych warunkach wytwarza duże i piękne kwiatostany. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i ciepłych. Dobrze znosi nawet palące słońce i okresowe susze. Gleba średnio żyzna, dobrze zdrenowana.

Uprawa: Jest łatwy w uprawie, ale tylko w dobrych warunkach kwiatostany osiągają imponujące rozmiary. Na wietrznych stanowiskach wymaga podpór. Jesienią lub zimą należy przycinać pędy tuż nad ziemią. Aby przedłużyć kwitnienie warto usuwać kwiatostany na wysokości 20 cm poniżej przekwitłego baldachogrona. Rozstawa sadzenia 40 x 30 cm.

Rozmnażanie: Przez podział zimą i wiosną, przez sadzonki wierzchołkowe z piętką w IV-V, które wydają korzenie po 20-30 dniach.

Zastosowanie: Cenny gatunek rabatowy, jako kwiat cięty, do suchych bukietów. Rozrasta się bardzo szybko tworząc duże plamy barwne. Roślina miododajna.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne