Achillea millefolium – krwawnik pospolity

Achillea millefolium – krwawnik pospolity


Achillea millefolium – krwawnik pospolity
Achillea millefolium – krwawnik pospolity

Dekoracyjność: Piękne kwiaty, długie kwitnienie.

Pochodzenie i opis: Z Kaukazu i Azji Mniejszej. Dorasta w sprzyjających warunkach nawet do 80 cm. Wytwarza kłącza, dzięki którym silnie się rozrasta tworząc duże barwne plamy.  Pędy sztywne, miękko owłosione. Liście pierzaste, podobne do liści marchewki, pokryte szarymi włoskami. Koszyczki kwiatowe gatunku są niezbyt efektowne – małe, białe, tworzą baldachogrona. W ogrodach mają znaczenie przede wszystkim odmiany barwne – czerwone (na zdjęciu odm. Paprika), łososiowe, różowe. Kwitnie całe lato, od VI do k.IX. Kwiaty są bardzo trwałe, długo pozostają świeże zarówno w ogrodzie, jak i w wazonie. Nadają się także do zasuszania. Wszystkie części rośliny zawierają aromatyczny olejek.

Wymagania: Gatunek mało wymagający, ale tylko w dobrych warunkach wytwarza duże i piękne kwiatostany. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i ciepłych. Dobrze znosi nawet palące słońce i okresowe susze. Gleba średnio żyzna, dobrze zdrenowana. Nie znosi miejsc zacienionych i podmokłych.

Uprawa: Jest łatwy w uprawie, ale tylko w dobrych warunkach kwiatostany osiągają imponujące rozmiary. Na wietrznych stanowiskach wymaga podpór. Aby przedłużyć kwitnienie warto usuwać kwiatostany na wysokości 20 cm poniżej przekwitłego baldachogrona. Jesienią lub zimą należy przycinać pędy tuż nad ziemią.  Rozstawa sadzenia 40 x 30 cm.

Rozmnażanie: Przez podział zimą i wiosną, przez sadzonki wierzchołkowe z piętką w IV-V, które wydają korzenie po 20-30 dniach.

Zastosowanie: Cenny gatunek na letnie rabaty.  Stosowany jako kwiat cięty do świeżych i suchych bukietów. Rozrasta się bardzo szybko tworząc duże plamy barwne, szczególnie ładnie wyglądające na łąkach kwietnych i w ogrodach naturalistycznych. W miejscach suchych i palących z powodzeniem może zastępować trawnik. Roślina miododajna i lecznicza (przyspiesza gojenie ran, wspomaga leczenie chorób skóry).


 

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne