Actinidia arguta – aktinidia ostrolistna

Actinidia arguta – aktinidia ostrolistna

Actinidia arguta - aktinidia ostrolistna
Actinidia arguta – aktinidia ostrolistna – pnącze ozdobne z liści
Pochodzenie i opis

Actinidia arguta – aktinidia ostrolistna pochodzi z Japonii i Chin. Jest to pnącze dorastające do kilkunastu metrów, wijące się pędami. Wewnątrz pędów znajduje się blaszkowaty rdzeń.

Actinidia-arguta-aktinidia-ostrolistna
Blaszkowaty rdzeń wewnątrz pędu aktinidii

Aktinidia ma przede wszystkim ozdobne liście – soczyście zielone latem i żółte jesienią. Kwiaty są niepozorne. Jesienią pojawiają się smaczne i zdrowe, bogate w witaminę C, owoce – mini kiwi.

Aktinidia jest niewybredna i właściwie bezobsługowa.

Podobnym gatunkiem jest Actinidia kolomikta – aktinidia pstrolistna

Liście aktinidii są sercowate, skórzaste, ciemnozielone.  Jesienią przebarwiają się na piękny złoty kolor.

Actinidia arguta - aktinidia ostrolistna
Aktinidia owija się wokół podpory pędami

Kwiaty aktinidii są niepozorne, białe z czerwonymi pylnikami, pachnące. Są zebrane w pęczki w kątach liści. Aktinidia kwitnie w V-VI.

Actinidia arguta - aktinidia ostrolistna
Kwiaty aktinidii są niepozorne

Aktinidia jest rośliną dwupienną (oddzielnie są osobniki z kwiatami męskimi a oddzielnie z żeńskimi).

Owocem aktinidii są nieduże, zielone i jadalne jagody (mini kiwi).  Owocować zaczynają kilkuletnie osobniki. Owoce mają słodkawy smak przypominającym kiwi. Dojrzewają dosyć długo we IX-X i dopiero, gdy są miękkie są najsmaczniejsze. Aby otrzymać owoce należy posadzić obok siebie egzemplarz męski i żeński. W ostatnim czasie w sprzedaży pojawiły się odmiany jednopienne, nie wymagające kupowania dodatkowo zapylacza w celu otrzymania owoców.

Actinidia arguta - aktinidia ostrolistna
Owoce aktinidii smakują jak kiwi
Wymagania

Aktinidia należy do roślin mało wybrednych i chętnie owocujących. Dobrze rośnie na stanowisku słonecznym lub lekko ocienionym. Miejsce powinno być osłonięte, zaciszne. Gleba powinna być żyzna, stale lekko wilgotna. Aktinidia dobrze reaguje na dodanie nawozu organicznego. Lubi wysoką wilgotność powietrza. Starsze rośliny bardzo dobrze znoszą nasze zimy, ale są wrażliwe na wiosenne przymrozki. Doskonale nadaje się do nasadzeń w dużych miastach, gdyż dobrze znosi warunki miejskie.

Aktinidia prowadzona jako roślina ozdobna właściwie nie wymaga cięcia. Cięcie wykonuje się jedynie wtedy, gdy roślina zanadto się rozpanoszy w naszym ogrodzie. Jeżeli chcemy przy okazji mieć trochę owoców, to warto wycinać młode pędy idące pionowo w górę („wilki”). Aktinidia bowiem owocuje na pędach 3-4 letnich, prowadzonych poziomo. Po owocowaniu pędy wycinamy zimą.

Jest gatunkiem niekłopotliwych  i właściwie „bezobsługowym”.

Zastosowanie

Aktinidię warto zasadzić w ogrodzie ozdobnym i użytkowym (jadalne owoce). Doskonale nadaje się do pokrywania ścian (potrzebna krata lub siatka, aby pędy mogły się owijać), altan i pergoli. Rośnie stosunkowo szybko.

Aktinidię można rozmnażać przez wysiew nasion, sadzonki zielne lub odkłady.


 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne