Adonis vernalis – miłek wiosenny

Adonis vernalis – miłek wiosenny


Adonis vernalis - miłek wiosenny

Pochodzenie i opis

Adonis vernalis – miłek wiosenny występuje w Europie i na Syberii. Jest rośliną typowo stepową.

Miłek wiosenny jest mrozoodporną byliną zimującą w gruncie o pięknych wiosennych żółtych kwiatach.

Jest gatunkiem rodzimym. W naturalnym środowisku objęto go ochroną gatunkową, ponieważ jest bardzo rzadki. Niewielkie skupiska można podziwiać na Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, w Poznańskim.

Miłek wiosenny jest uznawany za roślinny symbol Ponidzia.

Osiąga wysokość 60 cm. Ma  czarny, rozgałęziony korzeń. Tworzy kępki prostych, skąpo owłosionych pędów. Pędy są dwojakiego rodzaju: płonne oraz kwiatostanowe. Liście są pierzaste, koperkowate. Pędy nadziemne czernieją i zamierają w drugiej połowie lata, po dojrzeniu nasion.

Kwiaty są duże, o błyszczących złoto żółtych płatkach.  Kwiaty osadzone są pojedynczo na wierzchołkach pędów. Miłek kwitnie wcześnie – już w III-V. Kwiaty rozwijają się stopniowo, a kwitnienie trwa nawet kilka tygodni. Kwiaty otwierają się tylko w czasie słonecznej i bezwietrznej pogody.

Po kwitnieniu roślina tworzy charakterystyczne zielone owoce, podobne do owoców morwy. Owoce te łatwo opadają po dojrzeniu (VI). Wytwarzają bardzo dużo nasion.

Miłek rośnie kilka lat w tym samym miejscu i nie lubi przesadzania. Cała roślina jest silnie trująca.

Wymagania i uprawa

Miłek koniecznie musi rosnąć na stanowisku słonecznym, zacisznym i ciepłym. Gleba powinna być średnio wilgotna i dobrze zdrenowana, z dużą zawartością wapnia.

Jako gatunek stepowy dobrze znosi suszę. Jest w pełni mrozoodporny. Zimą może natomiast cierpieć z powodu nadmiaru wilgoci w glebie. Warto więc przed sadzeniem pamiętać o dobrym drenażu w okolicy korzeni.

Miłek nie znosi przesadzania, źle reaguje na zmianę miejsca i gorzej kwitnie.

Rozmnażanie

Miłki można rozmnażać z nasion, których część wschodzi nawet w drugim roku po wysiewie. Nasiona zbieramy tuż przed ich dojrzeniem i natychmiast wysiewamy, gdyż szybko tracą zdolność kiełkowania. Siewki rosną bardzo wolno i wymagają troskliwej pielęgnacji. Miłek otrzymany z nasion zakwitnie dopiero po 3-4 latach.

Można też dzielić kępy po kwitnieniu.

Zastosowanie

Miłki sadzi się w stepowych partiach ogrodu, zwłaszcza w zestawieniu z trawami. Można go sadzić pojedynczo lub w niewielkich grupach.

Przy wyborze miejsca dla miłka należy pamiętać, że w drugiej połowie lata zanika część nadziemna rośliny.

Miłek stosowany jest też w ziołolecznictwie, ponieważ zawiera liczne glikozydy i flawonoidy. Jest pomocny przy leczeniu schorzeń mięśnia sercowego. Jest rośliną trującą.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne