Aesculus hippocastanum – kasztanowiec biały

Aesculus hippocastanum – kasztanowiec biały


Aesculus hippocastanum - kasztanowiec biały

Pochodzenie i opis

Aesculus hippocastanum – kasztanowiec biały jest wysokim drzewem o bardzo kształtnej koronie. Dorasta do 25 m.  Często dolne gałęzie przewisają aż do ziemi. Kora drzewa łuszczy się i odrywa płatami podobnie jak u jaworu. W stanie bezlistnym łatwo rozpoznawalny dzięki grubym lepkim pąkom. Liście dłoniasto złożone, składają się z 5-7 listków.

Kwiaty są największą ozdobą kasztanowca. Są białe z żółtymi i czerwonymi plamami, zebrane w wiechowate stojące kwiatostany. Kwitnie na początku maja i jest symbolem egzaminu maturalnego.

Jesienią pojawiają się owoce – zielone kolczaste torebki ze znanym wszystkim brązowym nasieniem w środku.

Kasztanowiec pochodzi z Bałkanów. Wielu Polaków uważa go za drzewo rodzime, gdyż tak mocno wrósł w krajobraz naszych ogrodów od XVII w.

Wymagania

Kasztanowiec biały najlepiej czuje się w miejscach dobrze oświetlonych, ciepłych i osłoniętych. Typowy pokrój i rozmiary osiąga jedynie na świeżych, żyznych, stale lekko wilgotnych glebach. Dobrze znosi nasze zimy.

Zastosowanie

Jest to doskonały gatunek soliterowy (do sadzenia pojedynczo). Można też tworzyć aleje kasztanowe w dużych parkach i na bulwarach. Nie poleca się kasztanowców do obsadzania ulic i parkingów ze względu na zaśmiecanie w okresie owocowania. Wskazane jest sadzenie pojedynczych egzemplarzy na placach zabaw i w ogródkach przedszkolnych ze względu na kasztany wykorzystywane do robienia ludzików.

Aesculus hippocastanum – kasztanowiec biały


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne