Ageratum houstonianum – żeniszek meksykański


Ageratum houstonianum - żeniszek meksykański

Pochodzenie i opis

Ageratum houstonianum – żeniszek meksykański jest podstawowym gatunkiem do obsadzania kwietników sezonowych. Szczególnie dobrze nadaje się na kwietniki dywanowe. Pochodzi z Meksyku, gdzie jest  byliną.

Żeniszek meksykański jest byliną, ale u nas traktowany jest jak roślina jednoroczna produkowana z rozsady.

Żeniszek należy do tzw. piątki szklarniowej (obok lobelii, begonii, szałwii i petunii). Jest to grupa roślin jednorocznych, które mają długi okres rozwoju i wymagają wysiewania nasion w terminie zimowym w ciepłych szklarniach.

Żeniszek ma bardzo gęste kwiatostany złożone z drobnych pojedynczych kwiatów. Najbardziej cenione i najchętniej sadzone są odmiany o kwiatach fioletowych i niebieskich. Szczególnie ładnie prezentują się zwarte krzaczaste niskie odmiany.

Dorasta do wysokości 10 -70 cm, w zależności od odmiany. Jest rośliną o krzaczastym pokroju i gęsto ulistnionych pędach. Liście ma sercowate, karbowane, owłosione, przez co są szorstkie i nieprzyjemne w dotyku.

Kwiaty są niebieskie, fioletowe, różowe lub białe. Są zebrane w koszyczki ułożone w baldachogrona. Kwitnie obficie całe lato, VI-X. Owocem są podłużne brązowe niełupki (6000 sztuk/1 g), które się wysiewa w II-IV.

Ageratum houstonianum - żeniszek meksykański

Wymagania i uprawa

Żeniszek lubi stanowisko słoneczne i ciepłe. Gleba powinna być dobrze uprawiona i żyzna. Do dobrego kwitnienia koniecznie wymaga stale wilgotnego podłoża.

Wysiew nasion w II-IV w szklarni w temperaturze 18-20oC. Siewki pikujemy, a następnie doniczkujemy.

Aby rośliny dobrze rozkrzewiały się warto je uszczykiwać (usuwać paznokciami wierzchołek pędu).

Rozsadę żeniszka sadzimy do gruntu w połowie V.

Ponieważ żeniszek jest rośliną wieloletnią, to można go przechowywać przez zimę w miejscach zabezpieczonych przed mrozem. Rośliny trzymamy zimą w chłodnych i widnych pomieszczeniach. Przechowane rośliny można sadzonkować wczesną wiosną, podobnie jak pelargonie. Produkcja taka jest jednak mało opłacalna i lepiej żeniszek rozmnażać z nasion.

Ageratum houstonianum - żeniszek meksykański
Nasiona żeniszka
Zastosowanie

Żeniszek należy do podstawowego wyboru roślin kwietnikowych, obwódkowych oraz do obsadzania pojemników. Doskonale prezentuje się w zestawieniach z roślinami kwitnącymi na żółto i pomarańczowo.


1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne