Ajuga reptans – dąbrówka rozłogowa


Ajuga reptans - dąbrówka rozłogowa
Ajuga reptans – dąbrówka rozłogowa

Gatunek, którego na pewno nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie. Zdobycie jej nie stanowi problemu, gdyż wystarczy uszczknąć jedną rozetkę (która najczęściej jest już ukorzeniona) i wsadzić do ziemi. W krótkim czasie jedynym naszym problemem dotyczącym dąbrówki będzie jej nadmierne rozprzestrzenianie się. Doskonała w miejscach, gdzie zależy nam na szybkim zadarnieniu i wyeliminowaniu chwastów, tam gdzie nie chce rosnąć trawa.

Ajuga reptans - dąbrówka rozłogowa
Ajuga reptans – dąbrówka rozłogowa

Pochodzenie i opis: Europa, Azja Mniejsza aż do Iranu, także gatunek rodzimy, rośnie dziko na łąkach, w widnych i dość wilgotnych zagajnikach, w lasach liściastych i mieszanych. Wysokość 15-20 cm. Pokrój pełzający, szybko tworzy dywan z nadziemnych rozłogów, które w węzłach wypuszczają korzonki. Liście wąsko jajowate, zielone z lekkim brunatnym zabarwieniem, częściowo zimozielone. Kwiaty niebieskie, fioletowe, różowe lub białe (w zależności od odmiany), osadzone na niskich łodyżkach, zebrane we wzniesione gęste kwiatostany. Kwiaty owadopylne, zapylane przez owady o długich ssawkach (trzmiele, pszczoły). Kwitnie w IV-VI. Owocem jest rozłupnia. Nasiona roznoszone są przez mrówki dzięki elajosomom. Roślina szybko rozrastająca się i ekspansywna.

Wymagania: Gatunek niewybredny. Stanowisko cieniste lub półcieniste, nawet słoneczne, pod warunkiem, że jest to miejsce ciepłe i wilgotne. Nie znosi natomiast miejsc mocno nasłonecznionych. Odmiany pstrolistne lepiej sadzić w półcieniu. Gleba średnio wilgotna do wilgotnej, próchniczna, żyzna i raczej gliniasta, o odczynie obojętnym.

Uprawa: Wiosną zasilać nawozami, inaczej roślina będzie krótkowieczna. Podlewać w suchych okresach. Roślina częściowo zimozielona, jednakże w bezśnieżne zimy jej części nadziemne przemarzają (przemarznięte części łatwo regenerują na wiosnę). Nie należy sadzić dąbrówki w sąsiedztwie wolno rosnących i delikatnych bylin, ponieważ szybko może je zagłuszyć.

Rozstawa: Co 25-30 cm.

Rozmnażanie: Przez podział odrostów zimą lub latem. Sadzonki rozetkowe we IX-X.

Zastosowanie: Jako roślina okrywowa na małe, mniej nasłonecznione powierzchnie np. do ogrodu skalnego, w lekkim cieniu drzew, jako obwódka zbiornika wodnego. Można też stosować jako runo parkowe zamiast trawnika, szczególnie w miejscach gdzie inne rośliny nie chcą rosnąć (np. pod drzewami). Dąbrówka stosowana była niegdyś w lecznictwie jako środek pomagający gojeniu się ran. Obecnie wykorzystuje się dąbrówkę do walki z larwami bielinka.


0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *