Alchemilla mollis, Alchemilla acutiloba – przywrotnik ostroklapowy, przywrotnik miękki

Alchemilla mollis, Alchemilla acutiloba – przywrotnik ostroklapowy, przywrotnik miękki


Alchemilla mollis, Alchemilla acutiloba – przywrotnik ostroklapowy, przywrotnik miękki
Liście przywrotnika po deszczu
Pochodzenie i opis

Alchemilla mollis, Alchemilla acutiloba – przywrotnik ostroklapowy, przywrotnik miękki jest bardzo pospolitym rodzimym gatunkiem podgórskich i górskich łąk. Występuje dziko w Karpatach (także w Polsce) i Azji Mniejszej. Rośnie na łąkach średnio wilgotnych do wilgotnych.

Przywrotnik jest byliną zimującą w gruncie. Ma bardzo niewielkie wymagania, a jednocześnie duże walory dekoracyjne. Srebrnoszare liście po deszczu dodatkowo mienią się kropelkami wody. Drobne, żółte, zwiewne kwiaty stanowią doskonałe wypełnienie rabat.

Przywrotnik osiąga wysokość 30 – 50 cm. Tworzy zwarte półkoliste kępy. Liście i ogonki liściowe pokryte są gęsto miękkimi włoskami. Liście są prawie okrągłe, szarozielone. Są one bardzo dekoracyjne po deszczu i rankiem, gdyż zatrzymują błyszczące krople wody. Liście rozwijają się wcześnie wiosną.

Kwiaty są zielono żółte, drobne, zebrane w luźne wierzchotki. Kwitnie w VI-VIII.

Alchemilla mollis, Alchemilla acutiloba – przywrotnik ostroklapowy, przywrotnik miękki

Kwitnący przywrotnik

Wymagania i uprawa
Przywrotnik jest bardzo mało wymagający. Dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym jak i półcienistym. Najlepiej czuje się na miejscu średnio wilgotnym. Toleruje stanowisko ciepłe, gdy gleba jest dostatecznie wilgotna. Gleba powinna być średnio wilgotna i żyzna, najlepiej gliniasta. Nie lubi gleb ubogich, piaszczystych ani żwirowych czy kamienistych. Jest wrażliwy na sadzowatość liści, zwłaszcza pod chorymi drzewami, dlatego nie powinien rosnąć pod lipami ani dębami.

Przywrotnik to bylina łatwa w uprawie i prawie bezobsługowa.

Dzięki gęstemu ulistnieniu i szybkiemu rozrastaniu się nie pozwala rosnąć chwastom.

Pod koniec zimy należy usunąć resztki suchych liści z poprzedniego okresu wegetacji. Wiosną warto zasilić nawozami mineralnymi lub organicznymi. Wymaga podlewania w czasie suszy. Najlepiej usuwać przekwitłe kwiatostany, dzięki czemu roślina się zagęści i będzie miała ładny krzaczkowaty pokrój.

Nowe egzemplarze przywrotnika łatwo można uzyskać przez podział zimą, wiosną lub jesienią rozrośniętych kęp. Jednakże jest to sposób mało wydajny. Dużo wydajniej przywrotnik można rozmnażać z nasion wysiewanych na początku zimy lub latem. Nie przycinany przywrotnik łatwo daje samosiew w ogrodzie.

Zastosowanie

Przywrotnik ma dekoracyjne kwiaty i liście. Zwykle sadzi się go w środku rabaty. Nadaje się na rabaty,  szczególnie jako bylina okrywowa w lekkim cieniu drzew. Dobrze wygląda na brzegach zbiorników wodnych. Charakterystyczna barwa kwiatów harmonizuje z każdą prawie barwą kwiatów. Kwiatostany są coraz chętniej stosowane przez florystów np. jako delikatny wypełniacz do bukietów.


 

1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne