Allium giganteum – czosnek olbrzymi

Allium giganteum – czosnek olbrzymi


Allium giganteum – czosnek olbrzymi

Pochodzenie i opis

Allium giganteum – czosnek olbrzymi pochodzi z Himalajów, gdzie jest rośliną stepową.

Czosnek olbrzymi jest rośliną cebulową zimującą w gruncie. Ma wieloletnie duże cebule, okryte jasną łuską zewnętrzną. Kwitnie latem.

Czosnek olbrzymi osiąga wysokość nawet 150 cm. Liście tworzą rozetę, są szerokie, wywinięte i leżą na podłożu. Liście mają kolor niebieskawy. Kwiaty są drobne, fioletowe. Są zebrane w duże zbite i główkowate baldachy na wierzchołku nagiego, grubego pędu kwiatostanowego. Kwitnie w VI-VIII. Po kwitnieniu liście stopniowo żółkną i zasychają. Jeżeli nie przytniemy przekwitłych kwiatów, to w ich miejsce pojawia się owoc – całkiem ładna torebka wypełniona nasionami.

Allium giganteum - czosnek olbrzymi
Owocostany czosnku olbrzymiego
Wymagania i uprawa

Czosnek olbrzymi doskonale rośnie w miejscach słonecznych, ciepłych i osłoniętych. Musi być sadzony na glebach przepuszczalnych, lekkich i bogatych w wapń.

Cebule sadzi się do gruntu we IX-X. Przed zimą warto przykryć zagony warstwą kory lub słomy. Wykopywanie przeprowadza się późnym latem, najlepiej co 4-5 lat. Cebule wymagają przechowywania w miejscu przewiewnym i suchym.

Rozmnażanie

Roślina tworzy dużo cebulek przybyszowych, dzięki którym można łatwo rozmnożyć ten gatunek. Rośliny kwitną po 2-3 latach.

Ponadto można wysiewać nasiona w XII-III pod osłonami lub w IV do gruntu. Nasiona wschodzą w temperaturze ok. 10-15oC. Siewki pikujemy kępkami. Kwitnące rośliny uzyskujemy po 3 latach.

Zastosowanie

Czosnek olbrzymi doskonale nadaje się do tworzenia grup jednogatunkowych na letnich rabatach. Można go stosować na kwiat cięty. Owocostany wykorzystuje się do suchych kompozycji.


1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne