Alyssum saxatile, A. arduini, Aurinia saxatilis – smagliczka skalna

Alyssum saxatile – smagliczka skalna


Alyssum saxatile, A. arduini, Aurinia saxatilis - smagliczka skalnaAlyssum saxatile, A. arduini, Aurinia saxatilis – smagliczka skalna to doskonała roślina dla początkujących ogrodników lub po prostu miłośników ogródków skalnych. W krótkim czasie i przy niewielkich zabiegach uprawowych daje niezwykle piękny efekt.

Smagliczka skalna jest krzewinką zimującą w gruncie. Już z daleka przyciąga wzrok swoimi żółtymi kaskadami kwiatów, pojawiającymi się wiosną, a po lekkim przycięciu także i na jesieni.

Smagliczka cieszy się popularnością ze względu na znikome wymagania i bardzo szybki wzrost. Jeżeli mamy duży ogród, to możemy pozwolić smagliczce samej się rozsiać, gdyż wytwarza dużą ilość nasion, które łatwo wschodzą. Należy do tzw. wiosennej piątki skalnej

Pochodzenie i opis

Europa Środkowa, Azja Mniejsza, na glebach skalistych, we wgłębieniach skalnych, na południowych zboczach gór wapiennych, także w Polsce. Wysokość 25-30 cm. Jest to krzewinka o wzniesionej, rozgałęzionej łodydze, mająca z wiekiem tendencję do ogołacania się od dołu.

Liście są pokryte filcowatymi, szarymi włoskami. Kwiaty drobne, złotożółte, rzadko białe, zebrane w luźne baldachogrona, o przyjemnym miodowym zapachu. W okresie kwitnienia kwiaty zasłaniają całą roślinę. Kwitnie w IV-V. Po suchym i upalnym lecie może powtórnie zakwitnąć we IX. Łatwo zawiązuje nasiona. Bardzo szybko się rozrasta. Roślina długowieczna i ekspansywna zarówno ze względu na jej szybki wzrost jak i na jej łatwość rozsiewania się.

Alyssum saxatile, A. arduini, Aurinia saxatilis - smagliczka skalna
Smagliczka wymaga przycięcia po kwitnieniu
Wymagania

Stanowisko ciepłe i nasłonecznione, nawet suche i palące. Na stanowisku ocienionym smagliczka słabo kwitnie. Gleba raczej sucha (nawet jałowy piasek), dobrze zdrenowana, wapienna. Źle znosi natomiast stanowiska silnie zacienione i podmokłe (łatwo na nich zagniwa). Roślina całkowicie odporna na mróz.

Uprawa

Łatwa do uprawy roślina skalna, dobrze znosząca suszę. Po kwitnieniu skrócić pędy o 1/3, aby roślina zachowała zwarty pokrój i aby zapobiec samosiewom. Starsze rośliny silnie przyciąć na wysokość 5-10cm, aby zapobiec ich ogołacaniu się. Przesadzanie starszych roślin musi być bardzo delikatne.

Rozmnażanie

Przez wysiew nasion w IV-VIII do inspektu lub bezpośrednio do gruntu. Nasiona kiełkują po 10-14 dniach od wysiewu. Siewki szybko rosną. Pikujemy je pojedynczo do doniczek. Można też wysiewać po kilka nasion od razu do doniczek, ponieważ smagliczka nie lubi przesadzania. Duży procent nasion powtarza cechy mateczne. Przez sadzonki wierzchołkowe w VIII-IX. Ukorzeniają się przez 40-60 dni. Konieczne intensywne wietrzenie i utrzymywanie raczej niskiej wilgotności.

Zastosowanie

Należy do podstawowych i niezbędnych gatunków w każdym ogródku skalnym, na alejki, w szczeliny suchych murków lub na nasłonecznione rabaty. Bardzo dobrze prezentuje się w różnego rodzaju pojemnikach. Należy do „wiosennej piątki skalnej” (razem z gęsiówką, żagwinem, płomykiem szydlastym i ubiorkiem wiecznie zielonym). Gatunek miododajny.


 

0

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne