Ammobium alatum – złociszek oskrzydlony, wiekuistka


Ammobium alatum – złociszek oskrzydlony, wiekuistka

Pochodzenie i opis

Ammobium alatum – złociszek oskrzydlony, wiekuistka pochodzi z Australii, gdzie jest byliną.

Złociszek jest byliną, ale u nas jest traktowany jako roślina jednoroczna z rozsady.

Dorasta do wysokości 50 cm. Wytwarza spłaszczone, mocno rozgałęzione i sztywne pędy. Pędy są oskrzydlone, tzn. mają dodatkowe listewki po bokach. Liście tworzą gęstą przyziemną rozetę. Są duże i jajowate. Natomiast liście na pędach kwiatostanowych są wąskie i nieliczne.

Kwiatostany znajdują się na  wierzchołkach pędów. Składają są wyłącznie z żółtych kwiatów rurkowych. Kwiaty te otoczone są białymi suchymi i szeleszczącymi okrywami. Wyglądają jak jajko sadzone. Złociszek kwitnie całe lato pod warunkiem, że będziemy systematycznie ścinać przekwitnięte kwiatostany.

Nasiona mają kształt pałeczkowaty, są ciemnobrązowe, z bardzo małym białym aparatem lotnym (1500-2500 sztuk/1g).

Wymagania i uprawa

Stanowisko słoneczne, gleba przepuszczalna, zasobna, może być nawet sucha.

Wysiew nasion na początku IV do skrzynek, kiełkowanie w temp. ok. 15oC, a wysadzanie do gruntu pod koniec V. Rozstawa sadzenia 20 cm x 30 cm. Można też  wysiewać nasiona bezpośrednio do gruntu na początku V.

Zastosowanie

Uprawiany przede wszystkim na suche bukiety i kompozycje. Należy ścinać kwiaty w momencie gdy okrywy całkowicie osłaniają żółte kwiaty rurkowe (ścięte później czernieją). Nadaje się też na rabaty, na miejsca słoneczne i suche.Ammobium alatum - złociszek oskrzydlony, wiekuistka


1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne