Amsonia tabernaemontana, Amsonia salicifolia – amsonia nadreńska, amsonia wierzbolistna

Amsonia tabernaemontana, Amsonia salicifolia – amsonia nadreńska


Amsonia tabernaemontana (Amsonia salicifolia) – amsonia nadreńska

Pochodzenie i opis

Amsonia tabernaemontana, Amsonia salicifolia – amsonia nadreńska, amsonia wierzbolistna rośnie dziko w Ameryce północnej, w leśnych zaroślach.

Amsonia jest byliną zimującą w gruncie. Ma delikatne, liczne jasnoniebieskie kwiaty oraz gęste ulistnienie.

Amsonia tabernaemontana (Amsonia salicifolia) – amsonia nadreńska
Amsonia tabernaemontana, Amsonia salicifolia – amsonia nadreńska, amsonia wierzbolistna

Amsonia tworzy gęstą kępę. Dorasta do 50 – 100 cm. Liście ma wąskie, podobne do liści większości wierzb. Pędy są delikatne, pokładające się. Po złamaniu pędy wydzielają lepki sok mleczny. Największą ozdobą rośliny są delikatne gwiazdkowate kwiaty zebrane w wiechowate kwiatostany na wierzchołkach pędów. Amsonia kwitnie w VI-VII. Na zimę część nadziemna zamiera.

Wymagania i uprawa

Amsonia najlepiej rośnie na stanowiskach lekko ocienionych i chłodnych. Lubi glebę żyzną, stale lekko wilgotną, choć całkiem dobrze znosi krótkotrwałe susze. Nie lubi kwaśnych gleb. W miejscach mocno nasłonecznionych słabiej kwitnie, a kwiaty są prawie białe. Nie lubi przesadzania, po zmianie miejsca lub rozmnażaniu przez podział może nie kwitnąć nawet przez kilka lat. Jest mrozoodporna.

W miejscach słonecznych wymaga regularnego podlewania. Po kwitnieniu warto przycinać nadmiernie wyciągnięte kępy, aby nadać roślinie krzaczasty zwarty pokrój. W czasie kwitnienia wymaga podpierania.

Amsonię najłatwiej można rozmnożyć przez podział rozrośniętych kęp. Rzadziej stosuje się wysiew nasion. Jest to sposób czasochłonny ze względu na potrzebę kilkumiesięcznej stratyfikacji.

Zastosowanie

Amsonia to gatunek rzadko stosowany w naszych ogrodach. Najlepiej wygląda w nieco dzikich zakątkach ogrodu oraz w nasadzeniach naturalistycznych. Doskonale nadaje się do sadzenia pod niewielkimi drzewami.


1

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rośliny ozdobne